Nem díjazzák a pedagógusokat a jövőben, emelkedik az óvodai és iskolai étkezés díja, átszervezik az óvodai osztályokat,2 millió eurós hitelt vesznek fel útépítésekre és beruházásokra – ezekről döntött a gútai városi képviselő-testület április 28-iki ülésén.
Az ülést képviselői kérdésekkel kezdték. Madarász Róbert az iskolaügyi bizottság elnöke interpellációban felvetette, hogy a szakbizottság kéri, ők dönthessenek a pedagógusok kitüntetéséről a jövőben, akritériumokról és a személyekről, míg a szervezést továbbra is a kulturális bizottság vállalná magára. Halász Béla a felvetésre elmondta, a legutóbbi tapasztalatok alapján úgy döntött a városvezetés a kulturális bizottsággal, hogy „nem fogjuk értékelni a pedagógusokat, kizárólag a jubileumokról fogunk megemlékezni, és ugyanúgy ezt a rendezvényt megtartjuk, de nagyon sok visszajelzésből arra jutottunk, hogy ez a legetikusabb és legjobb megoldás.”
Viola Miklós arra hívta fel a figyelmet, hogy a malomtól induló tanösvény néhány szakasza nagyon elhanyagolt.
Murányi György a nyugdíjasotthon igazgatója a 15/2023 számú általános érvényű rendelet módosítását kérte az önkormányzattól. Ennek egy része a jogszabályi módosításokkal függ össze, mégpedig: szeptember elsejétől nem a városi hivatal szociális osztálya, hanem a járási hivatal dönt a kérvényező személyek egészségügyi kategóriába sorolásáról. Murányi elmondta, jelenleg 32 ápoló látja el az ápolói szolgálatot a városban, és 37 ápolt van. Ennek a szolgáltatásnak a díja a jelenlegi napi 7,50 euróról 9 euróra emelkedik, ami havi 180 eurót jelent, a jelenlegi 150 euró helyett. Emelkedne az intézményben élők szobabérlete is, 12 százalékkal, vagyis 50 euróval, ami azt jelenti, hogy a legdrágább szoba 520 euró lesz június elsejétől. Ez az emelés az otthonnak havi 4000 euró plusz bevételt jelent. Viola Miklós hozzászólásában pozitívan értékelte a szociális ellátást a városban, nagy előnynek tartja, hogy egy kézben összpontosul a gondozói hálózat, a napközi otthon és a nyugdíjas otthon.
Az iskolaügyben több témát is érintettek a testületen.
2026 szeptemberétől szeretnének bölcsődét létrehozni, az Erdő utcai 8. alatt lévő óvodában, ezért áthelyezik a szlovák óvodai osztályokat az Erdő utca 8. alól az Erdő utca 10. alá, az itt működő nyugdíjas napközi otthonnak kell megfelelő helyet találni, a polgármester szerint erre még van idő és mindenre fognak találni megoldást. A bölcsőde megnyitásával akarják segíteni a fiatal családokat. A bölcsődei nevelés szociális szolgáltatás, előreláthatólag ennek havi díja majd 400-500 euró körül fog mozogni, ebből 280 eurót ad az állam, a maradékot fizetné a szülő, viszont ugyanúgy, ahogy a nyugdíjas napközi működéséhez, a bölcsődéhez is szívesen hozzájárul majd a város – fogalmazott Halász.
A szabadidőközpont székhelye átkerül a Híd utcáról a Palkovich utca 3-ba, vagyis a II. Rákóczi Ferenc Alapiskolába, így megszűnik a kihelyezett osztály státusza. A Híd utcai épület kikerül a Szabadidőközpont kezelése alól, mert úgy is más célokra kívánják felhasználni.
Emelkedik az ebéd havi díja az oktatási intézményekben, az óvodákban 6 euróval kell többet fizetni, vagyis ebédenként 30 centtel drágább, míg az iskolákban napi 50 centtel lesz drágább, ami havi szinten 10 eurót jelent.
Megoldódik a speciális iskola magyar tannyelvű osztályainak kérdése is. Az Erdő utcán lévő speciális iskola udvarán megépítenek egy 3 osztályos konténeriskolát, ami 27 diák és 5 fős személyzet kényelmes kiszolgálására hivatott majd.
A testület döntött arról is, hogy 2 000 000 euró hitelt vesz fel, a Szlovák Fejlesztési Banktól, ennek nagy részéből újulnak majd meg a város útjai, a munkálatok a tervek szerint már májusban megkezdődnek.
Hamarosan megkezdődik az Adamis Anna Városi Művelődési Központ felújítása, a jó hír, hogy nem csak új külsőt kap a kultúrház, hanem a színházterem is megújul, ennek a költsége 165 800 euró lesz.
Vadkerti Neszméri Csilla, dunataj.sk