HAZA HÍR-MIX Gratulálunk a kettős jubileumot ünneplő Marianum Egyházi Iskolaközpontnak!

Gratulálunk a kettős jubileumot ünneplő Marianum Egyházi Iskolaközpontnak!

403
hirdetés

A Komáromi Római Katolikus Egyházközség és a Marianum Egyházi Iskolaközpont szeptember 12-én, a névadó patróna, Szűz Mária  névnapján méltó módon ünnepelte meg ezen oktatási intézmény fennállásának 95. és újraalapításának 30. évfordulóját. Előbb az iskolai aulában a diákok munkáiból, Marianum – az én iskolám címmel nyílt képzőművészeti kiállítás. Majd a Szent András-bazilikában kétnyelvű, jubileumi hálaadó szentmisére került sor, amely főcelebránsa Mons. Orosch János nagyszombati érsek volt.

Megtelt a felújítás alatt álló bazilika hajója

A tárlatnyitó elején Madarász Róbert, a Marianum Egyházi Iskolaközpont igazgatója üdvözölte a meghívott magyar és szlovák vendégeket, többek között Fazekas Lászlót, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház emeritus püspökét, Keszegh Bélát – Komárom polgármesterét, a Nagyszombati Érseki Iskolaügyi Hivatal képviselőit, valamint az iskolaközpont pedagógusait és diákjait.

hirdetés
A tárlatnyitó ünnepségre is érkeztek vendégek

Örvendetesnek tartja, hogy sokan bekapcsolódtak az időszerű kiállítással kapcsolatos felhívásunkba, s ennek eredményeképpen különböző technikájú, más-más nézőpontot felvonultató egyedi alkotások születtek.

A tárlatnyitó elején Madarász Róbert, a Marianum Egyházi Iskolaközpont igazgatója üdvözölte a jelenlevőket

„A téma nehézségét az adta, hogy azt a világot kellett ábrázolni a képzőművészet eszközeivel, amelyek a diákjaink mindennapi életét alkotják, azt, amelyet megszoktak, s melynek jelentőségét emiatt nehezebben ismerik fel” – fejtette ki. Hozzátette: „a művész a lelkén át láttatja a valóságot, s ezt jól tükrözik ezek az alkotások is”. Megköszönte nekik azt, hogy megosztották velük a munkájuk gyümölcsét, legmélyebb gondolataikat, érzéseiket, s az alkotásaik által bepillantást nyerhettek a világukba.

A díjazottak oklevelét saját alkotásuk díszíti

A vendégeknek pedig azt kívánta, hogy „a mai programokon érezzék jól magukat, érezzék nálunk otthon magukat, s legyen lehetőségük megérezni valamit abból a csodából, melyet az őseink 95 évvel ezelőtt alkottak, s melynek örököseként mi is immár 30 éve szolgálhatjuk a Történelem Urát és a felvidéki magyar keresztény közösséget”.

Az intézmény óvodásai a saját marianumi létükről énekeltek

Az igazgatói köszöntő után az intézmény óvodásai a saját marianumi létükről énekeltek. Majd az egyik diák, Tóth Máté Mécs László A királyfi három bánata című művét tolmácsolta, egy másik, Tóth Réka pedig zongorajátékával örvendeztette meg a jelenlevőket.

Tóth Máté Mécs László A királyfi három bánata című művét tolmácsolta

Azután Vas „Bodzsi“ Katalin pedagógus szólt a Madarász igazgató úr kérésére meghirdetett versenyről, amelyet a kolléganőjével, Németh Csillával együtt zsűriztek.

Vas „Bodzsi” Katalin pedagógus mutatta be a kiállítási anyagot

„A különféle technikákkal készült műveken az alkotóik lelkük egy-egy darabját mutatták meg…”– hangsúlyozta. Az alsó- és felsőtagozatos tanulók kategóriájában is az első három helyezettet jutalmazták, és egy-egy különdíj is gazdára talált.

Az „alsós” díjazottak igazgatójukkal és Vas „Bodzsi” Katalinnal

Az egyedi okleveleken kívül a helyi Diderot könyvesbolt könyvutalványainak örülhettek a díjazottak, akiknek a kilétét csak az ünnepség bazilikabeli folytatásán fedték fel. Az 1-4. évfolyam díjazottai: I. Molnár Sarolta Anna, II. Takács Sára, III. Czékus Tamás, különdíjas: Langschadl Gáspár, az 5-9. évfolyam győztesei: I. Kiss Valéria Márta. II. Fördős Viktória, III. Horváth Emma, különdíjas: Marák Lilla.

A „felsős” díjazottak Madarász igazgató úrral és „Bodzsi” tanító nénivel

Majd Mons. Kiss Róbert kanonok, a Nagyszombati Főegyházmegye általános helynöke köszöntötte a hálaadó szentmise résztvevőit. Egyúttal Mons. Orosch János nagyszombati érseket felkérte a Kassai Vértanúk című, méretes festmény megáldására, melyet egy vietnami misszionárius, Péter atya négy évig festett, majd a Komáromi Római Katolikus Egyházközségnek ajándékozott.

Az érsek úr megáldotta a Kassai vértanúk című festményt

Azután Orosch érsek főcelebránsként további atyák közreműködésével tartotta meg az ünnepi szentmisét. Felidézte Szent István királyt, aki halála előtt a Szűzanyának ajánlotta fel Magyarországot, kérve, hogy legyen a Magyarok Nagyasszonya, s oltalmazza a magyarságot és a Magyarországon élő más nemzetiségű lakosokat.

A szentmise főcelebránsa Mons. Orosch János nagyszombati érsek volt

Hangsúlyozta: az ő közbenjárására most is nagy szükség van, „amikor oly´ sokszor érthetetlenül uralkodik a gyűlölet és a szeretetlenség nem csak a nemzetek között, hanem az egyes országokon és családokon belül is. Mint mondta: a magyarok és a szlovákok is széthúzásban élnek, pedig nagy szükség lenne az egységre.

Magyar és szlovák atyák közreműködésével tartották meg a szentmisét

„Mutassatok egységet, hiszen erre az ünnepségen is az egész Nagyszombat Főegyházmegye magyar és szlovák egyházi iskoláiból érkeztek vendégek. Milyen szép is ez…! Magyarok Nagyasszonya, könyörögj érettünk!” – fogalmazott az érsek úr, aki a kettős marianumi jubileum és a tanévkezdés kapcsán is kifejezte jókívánságait.

Az intézmény 1929. szeptember 12-én, a névadó patróna, Szűz Mária neve napján nyitotta meg kapuit

A továbbiakban Madarász Róbert igazgatói köszöntője hangzott el. „Minden ember végtelenül értékes. Értékes, mert képes a szeretetre. Ez a szeretet pedig Isten lelkének a remekműve. Az egyházi iskoláknak elsősorban e csodálatos képesség kibontakoztatását kell segíteni, minden más tevékenység: tanulás, munka, művészetek, a sport és a játék által. Ezeknek az intézményeknek máig a fő feladata a gyermek átvezetése az énközpontú világ bezártságából a szeretetteljes közösségi élet szabadságába” – emelte ki.

Mons. Kiss Róbert, a Nagyszombati Főegyházmegye általános helynöke köszöntötte a szentmise résztvevőit

Majd az igazgató arról beszélt, hogy 95 évvel ezelőtt a felvidéki magyar katolikusok is felismerték: a kisebbségbe szakadt nemzetrészek megmaradásának kulcsa a magyar papságban és az ifjúságban rejlik.

„Megálmodták a Marianumot, s mindmáig példátlan összefogással és áldozatvállalással, önzetlenséggel fel is építették közösen ezt az intézményt. Felajánlásokból, gyűjtésekből, kölcsönjegyekből, részvényekből és sok-sok hitből és reményből gyúrták össze a falait, mely befogadhatta az ország különböző részeiből összesereglett papi pályára készülő gimnazista diákokat. Az intézmény 1929. szeptember 12-én, a névadó patróna, Szűz Mária neve napján nyitotta meg kapuit. A visszaemlékezések alapján elmondhatjuk, hogy szigorú, de sikeres és népszerű intézmény volt ez, melyben az alapító atyák önzetlensége, fegyelme, találékonysága, kemény helytállása, keresztény magyarsága rányomta bélyegét az itt tanuló ifjakra, akik később közösségük tartópillérjeivé váltak” – idézte a múltat.

Stubendek István alapító iskolaigazgatónak is köszönetet mondott az utódja

Hozzátette, hogy a későbbiekben a Marianum Kisszeminárium már keresztény nevelést nyújtó kollégiumi feladatokat is ellátott, s ennek megfelelően alakult a célkitűzése is, melyet 1934-ben Dr. Lestár István így fogalmazott meg: „A katholikus magyar ifjúságnak maga Isten adott vezért, eszményt és pártfogót Szent Imre hercegben, ezt a hármas örökséget menti a mi magyar katholikus szeminárium–internátusunk, ezzel biztosítván legjobban a katholikus magyar nép számára a véréből való papot, tanítót és értelmiséget”.

Mons. Magyar Károly atya, pápai káplán – a Marianumot újraalapító egykori komáromi esperes-plébános

Azt is megtudtuk, hogy a Marianum az 1994-es újraindításakor is dicső elődeink szándékát követte, s teszi ezt azóta is.

„A 30 évvel ezelőtt megnyílt egyházi alapiskola mellé később gimnázium, óvoda, majd kollégium is került, s ezek alkotják ma az első szlovákiai magyar egyházi iskolaközpontot itt, Komáromban…Meggyőződésem, hogy a komáromi Marianum igazi lényege nem maga az épület. Nem falakból áll és ezért nem kopik el, nem veszíti el időszerűségét. Nem múlik el, és nem szűnik meg egy pillanatra sem a ragyogása. Nem anyagból készült, féltésből és összefogásból gyúrták őseink. A Marianum imákból áll, hősies életekből, szeretetből, életpéldákból, törődésből, hitből, a mindennapi küzdelmekből, az önfeláldozásból, az elbukást követő konok kitartásból, a feltámadás reményéből. Nem a gőg, a dölyfösség és kivagyiság intézménye, hanem Szűz Mária iskolája ez, ahol – ha mi is úgy akarjuk –, megerősödhet a hitünk, növekedhet a tudásunk, igazabb lehet az emberségünk, érzőbb lehet a szívünk…A Marianum mi, mindannyian együtt vagyunk. A távolból is segítő, példát mutató és kezet nyújtó ősök; a kitartó és bátor, jövőt álmodó újjáalapítók; a jövőjüket bizalommal ránk bízó szülők; a Szentlélek ajándékait hétköznapokba csomagoló nevelők, szívük minden szeretetét ránk pazarló lelki vezetők; értünk csendesen rózsafűzért morzsolgató nagyszülők és szebb jövőt álmodó gyermekek közössége a Marianum” – mutatott rá a lényegre.

Tóth Réka zongorajátékával örvendeztette meg a jelenlevőket

Beszéde után apró ajándékkal kedveskedett azoknak, akiknek e mai jubileumok alkalmából a leginkább hálásak. Ők a következő személyek: Mons. Orosch János érsek – az intézményük fenntartója, Mons. Magyar Károly atya, pápai káplán – a Marianumot újraalapító egykori komáromi esperes-plébános, Stubendek István, a Magyar Kultúra Lovagja – a Marianum alapító igazgatója, Mons. Kiss Róbert, általános helynök, Komárom város esperes-plébánosa, akire mindig számíthatnak, valamint hasonló okból az Érseki Iskolaügyi Hivatal igazgatója, Mons. Ján Polák kanonok és e hivatal gazdasági szakelőadója, Antalová Edit. A szép jubileumi ünnepség nemzeti imánk közös eléneklésével és a meghívott vendégek számára rendezett agapéval zárult.

Orosch érsek úr távozóban a bazilikából

Nagy-Miskó Ildikó, ma7.sk

hirdetés