Felmondásokkal fenyeget Szlovákiában az orvosszakszervezet (LOZ) az ágazatot érintő éves bérkorrekció lassuló üteme miatt, ami a kormány konszolidációs csomagjának egyik intézkedése.
A szakszervezet az elmúlt néhány hétben, szeptember végéig, 2635 olyan orvos részleges felmondását gyűjtötte össze, akik így akarnak tiltakozni az őket is érintő konszolidációs intézkedések miatt – jelentette a TASR közszolgálati hírügynökség kedden.
A részleges felmondás ebben az esetben annyit jelent, hogy az érintettek a jövőben nem hajlandók túlórákat vállalni. A LOZ vezetői ugyanakkor azt állítják, hogy amennyiben a kormány nem módosít az őket érintő terveken, akkor tényleges felmondásokra, vagyis munkaszerződés-bontásokra is számítani kell.
A szlovák kormány néhány hete jelentette be a költségvetés konszolidációját célzó – 2,7 milliárd eurót (mintegy 1000 milliárd forint) kitevő – intézkedéscsomagját, amelyet azzal indokoltak, hogy az idő előtt távozó előző centrista-liberális kormány tarthatatlan állapotokat hagyott hátra a közigazgatásban.
Az aktuálisan már a törvényhozás előtt lévő konszolidációs csomag részét képezi az orvosok által vitatott – béreik rendszeres éves korrekcióját érintő – intézkedés is, amely szerint a jövő évben a korábban tervezett 9,7 százalékos bérkiigazítás helyett csak 3 százalékkal emelnék az orvosok bérét, ami átlagban havi 150 eurós (mintegy 60 ezer forint) többletet jelent.
Szlovákiában az orvosok átlagbére jelenleg közel 4900 euró (csaknem kétmillió forint), ez több mint háromszorosa a szlovákiai átlagbérnek. Ez az arány a környező országok közül Szlovákiában a legmagasabb.
TASR