Kopócs Tibor munkáiból Értékeink – akikre büszkék lehetünk címmel szerveztek kiállítástGútán a városi hivatal aulájában, amelyet október 3-án nyitottak meg. Kopócs Tibor évekig dolgozott Gútán, hiszen 1993-tól a Magyar Tannyelvű Magán Szakközépiskolában rajzot tanított. A mostani tárlaton portrék és karikatúrák láthatóak olyan színészekről és ismert felvidéki személyiségekről, akik értéket képviseltek, és akik példaképül szolgálhatnak.
A kiállítás megnyitóját Németh Gábor zongorajátéka tette ünnepibbé. Halász Béla polgármester köszöntőjében elmondta: nosztalgiával nézte a képeket, hiszen több közülük a ’80-as évek ismert színészeit örökítette meg, örömét fejezte ki, hogy sokan érdeklődnek a művészetek iránt, és továbbra is szeretnének magas színvonalú eseményeket szervezni.
A kiállítás fővédnöke dr.Venyercsan Pál, a pozsonyi Liszt Intézet igazgatója volt, szerinte: „Egy közösségnek akkor van jövője, ha odafigyel a jelenre és vigyázza örökségét, ápolja kultúráját.”Kopócs ugyan nem szülötte a városnak, de van hozzá kötődése, hiszen oktatóként bekapcsolódott a közösség életébe. A mostani kiállításnak méltón címe az Értékeink, hiszen olyan személyiségeket örökített meg a festő, akik értéket képviselnek, a kiállítás anyaga kapocs a művészeti ágak között, a színház világát köti össze a képzőművészettel.
Dráfi Mátyás Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész Petőfi Sándor Színészdal című versét adta elő, amely tökéletesen illett a kiállított munkákhoz.
Gál Tamás a Komáromi Jókai Színház igazgatója is köszöntötte az érdeklődőket. „Kicsit szégyenlem magam, hogy ez a kiállítás nem a Jókai Színházban van” – mondta, kifejtette: bízik benne, hogy Gúta után a Jókai Színházba kerülhetnek a képek, hiszen ott lenne a leginkább méltó helye. „Mi a pillanat művészei vagyunk, holnap játszom, jó vagyok, másnap már senki nem emlékszik rám, Kopócs Tibor pedig emléket állít kiváló művészeknek, akik mesterek voltak” – fejtette ki a színész, rendező.
A művész életrajzát Peczár Károly hivatalvezető-helyettes ismertette, az 1937-ben Nagykeszin született Kopócs Eperjesen szerzett egyetemi diplomát. Afestő, grafikus, litográfus, könyvillusztrátor, díszlet- és jelmeztervező, tűzzománc készítő művész igazi művészeti polihisztornak tekinthető. Kopócsmunkásságát több díjjal is elismerték, többek között 2002-ben a Szlovák Köztársaság Ezüstplakettjét vehette át.A jelenlegi egy életmű kiállítás is Kopócs portréiból, színészekről, és karikatúrák is láthatók neves közéleti személyiségekről. Mivel a művész október elsején ünnepelte 87. születésnapját, a városvezetői felköszöntötték őt.
Kopócs megköszönte a kedves szavakat, mint mondta ő nem a dicséret miatt fest, csak teszi a dolgát. Azok a színészek és színésznők, akik a Magyar Területi Színházat elindították, úttörők voltak, akik megteremtették a színházi kultúrát, ezért volt fontos megfesteni a portréjukat. A felvidéki magyar kultúra Kopócs szerint el van hanyagolva, pedig észre kell venni a kortárs művészeket és művészetet, és meg kell azt becsülni.
Vadkerti Neszméri Csilla, dunataj.sk