Egynapos hivatalos látogatásra érkezett Pozsonyba kedden Francois Hollande, akinek személyében először látogatott francia államfő Szlovákiába az ország fennállása óta.
A francia elnököt pozsonyi látogatása során kedden délelőtt elsőként Ivan Gasparovic szlovák államfő fogadta a Grassalkovich-palotában.
A két államfő közötti megbeszélés központi témája a két ország közötti együttműködés volt a gazdaság, az oktatásügy, a kultúra és a tudomány területén, megvitatták az atomenergetikával összefüggő kérdéseket is. Ez utóbbival kapcsolatban Ivan Gasparovic a találkozót követően azt mondta: Francois Hollande-dal egyetértettek abban, hogy Szlovákiának azokat az anyagi forrásokat, amelyekhez atomenergetikai létesítményei lebontásából jut, biztonságos, új generációs atomreaktorok kutatására kellene fordítania. A látogatás alkalmából Francois Hollande a becsületrend nagykeresztjét adományozta Ivan Gasparovicnak, aki viszont a legnagyobb szlovák állami elismeréssel, egy első osztályú fehér kettős kereszttel tüntette ki a francia államfőt.
Francois Hollande-ot Robert Fico szlovák kormányfő is fogadta, akivel először négyszemközt beszélgetett, majd délután kerekasztal-beszélgetés keretében folytatta a tanácskozást a két ország közötti stratégiai partnerségről kötött megállapodásról, s elsősorban gazdasági témák kerültek terítékre.
A találkozón a francia államfő arról beszélt: dinamikus Európára van szükség, Franciaország és Szlovákia a gazdasági fejlődés és a foglalkoztatottság növelése érdekében együtt akar működni. Külön kiemelte a kutatás, az atomenergetika, valamint az infrastrukturális fejlesztések területét. Megállapította, hogy a szlovákiai úthálózat fejlesztésében szerinte nagyobb szerepet vállalhatnak a francia kivitelező cégek. Hozzátette: Franciaország ott akar lenni akkor is, amikor Szlovákia meghozza döntését, hogy kivel kíván együttműködni az új atomenergetikai létesítmények fejlesztésében.
Robert Fico szlovák kormányfő a találkozót követő sajtótájékoztatón emlékeztetett arra, hogy Szlovákiában már jelenleg is több mint 400 francia vállalat működik. Szerinte ez is azt mutatja: az ország vonzó a francia befektetők számára. Megjegyezte: Szlovákia a már ott működő vállalatok mellett a jövőben leginkább a magasabb hozzáadott értékkel bíró területeken érdekelt a befektetésekben. Ezek között említette a nukleáris energia kihasználását és az atomenergetikai létesítmények biztonságát is.
MTI