„A lélek mozgásban” – hangzik a paralimpia jelmondata. Ezzel a mozgásban lévő lélekkel szembesülhettünkEkler Luca előadása révén, melyre 2024. október 4-én került sor a Selye János Gimnázium dísztermében. A világcsúcstartó, kétszeres paralimpiai bajnok, hatszoros világ- és háromszoros Európa-bajnoksportoló előadása rendkívül inspirálónak bizonyult. Az előadást követően kérdezhettünk, beszélgethettünk, fényképezkedhettünk a híres sporttolónővel, akinek nemcsak kiváló fizikai teljesítménye példaértékű, hanemaz az elképesztő kitartás, kemény munka és önmegvalósítás is lenyűgöző, melyetminden nehézség ellenére pályája során tanúsított.
Az inspiráló előadásból megtudhattuk többek között azt, hogyEkler már kislányként aktívan sportolt, kiválóan teniszezett, focizott, 10 éves korában azonbansztrók következtében bénulást szenvedett, bal oldala teljesmértékben lebénult. Hosszas gyógytornás és fizioterápiás kezelésének hála mára már csak bal kézfején figyelhetőek meg maradandó tünetek.Lucát ez az őt ért szörnyű tragédia sem állította meg szenvedélyében, új sportokban próbálta ki magát, mint például a szertorna vagy a röplabda. Az őt ért tragikus eseményt megelőzően számos atlétikai versenyen vett részt, ezért edzői továbbra is buzdították, hogy menjen velük távolugrani vagy futni.
Luca végül atléta édesapjával elment egy edzésre, s ekkor fogalmazódott meg benne, hogy az atlétika az ő sportja, hisz ebben képes a leginkább kiteljesedni. A paralimpiánEkler Luca a legenyhébb mozgássérült kategóriában versenyez, sztrók okozta maradványtünete miatt. 2021-ben vehetett részt Tokióban élete első paralimpiáján. Itt első ugrásával már túltett az aktuális paralimpiai világcsúcson. Számos érmével együtt elhozta nekünk megmutatni itt szerzett aranyérmét is, melyet mindnyájan kezünkbe is vehettünk. Miközben kézről kézre járt az aranyérem, Luca egy humoros megjegyzésselhívta fel rá a figyelmünket, hogy hiába is próbálnánk meg elfutni aranyérmével, ő úgyis utol érne minket.
A paralimpia – amint erre a Selye János gimnázium rendezvénye is rányitotta a szemünket – megtanít a hátrányos helyzet elfogadására, toleranciára nevel és az egyforma bánásmód szükségességére, ugyanakkor a lenyűgöző teljesítmények csodálatára is.
Andruskó Imre, a Selye János Gimnázium igazgatója köszönetét fejezi ki a találkozó megszervezésében nyújtott segítségért a Pázmaneum polgári társulás képviselőinek: Karaffa Attilának, a társulás elnökének és Sörös Eriknek, a Selye János Gimnázium egykori diákjának.
Csehy Flóra, III. C