A Visa She’s Next országos versenybe a 146 szlovákiai női vállalkozó között, egyedüli magyarként végzett dobogós helyen a komáromi Papp Vargha Katalin, a kézműves táblás csokoládé készítésével és forgalmazásával foglalkozó Chocomaze Kft. alapító tulajdonosa. A pozsonyi díjkiosztó után nyilatkozott lapunknak.
Papp Vargha Katalin a Selye János Gimnázium elvégzése után Budapesten, nemzetközi tanulmányok szakon diplomázott. 2012 októberében Chocomaze – Csokilabirintus néven alapította meg saját cégét, amely egyre sikeresebben működik a komáromi Marina parkban létesített műhelyében.
Kamatoztatta a Brüsszelben tanultakat
Egyetemistaként, Bauer Edit európai parlamenti képviselő gyakornokaként kijutott Brüsszelbe.
– Nagyon megszerettem a várost, új barátokat és tapasztalatokat szereztem, és 2008-ban Erasmus-ösztöndíjjal visszatértem, hogy marketing-kommunikációt tanuljak. A csoportunk feladatul kapta, hogy egy helyi csokimanufaktúrának készítsen marketingtervet, amely kapcsán közelebb kerültem a csokoládéhoz. Körülnézhettünk a cég műhelyeiben, betekinthettünk a kulisszatitkaiba, s később egy csokikészítő tanfolyamot is elvégeztem. Végül is egy pályamódosításról szóló cikk hatására döntöttem el, hogy váltok, az EU-projekt asszisztensi munkakört csokikészítésre cserélem, és beindítom saját vállalkozásomat. A táblás csokik készítéséhez nincs szükség cukrászvégzettségre, ami a töltött csoki készítői esetében követelmény.
A Brüsszelben tanultakat először a komáromi cégalapításnál kamatoztatta.
– magyarázta Katalin.
Mivel azonban nem elég elkészíteni egy-egy minőségi terméket, el is kell azt tudni adni, ezért az árszabásba, értékesítésbe is bele kellett tanulnia.
– Vannak olyan stabil hazai partnereim, akikkel kezdettől fogva együttműködöm. Egy kassai bolttól kaptam az első nagyobb rendelést, s még mindig szállítok nekik. Persze, közben több hazai bolt bezárt, újabbak nyíltak, de a változó, magyar, cseh, német, észt és finn vevőköröm pedig inkább online rendeli a termékeimet.
Lokálpatriótaként örömmel hozza haza a díjakat
Arra is kíváncsi voltam, hogy versenyző alkatnak tartja-e magát a sikeres vállalkozó és egyben kétgyermekes anyuka.
Még csak egy éve vállalkozott, amikor az egyik barátnője benevezte őt egy online értékesítő platform által, kifejezetten női vállalkozók számára kiírt, országos versenybe.
– Be kellett mutatnom a vállalkozásomat, az online platformon történő értékesítési módszeremet, amivel Pozsonyban nagy sikert arattam, második lettem. Majd az árak összehasonlításával foglalkozó Heuréka cég írt ki egy versenyt online értékesítést végző vállalkozásoknak, s a weboldalammal győztem. A 40 év alattiak számára, Ifjú vállalkozó elnevezéssel kiírt versenyen pedig bekerültem az öt döntős közé, és kiérdemeltem az akkori gazdasági miniszter különdíját.
Később már nem a céget, illetve vállalkozói módszereit, hanem a termékeit is díjazták.
A sikersorozatra az egyedi, csokiba mártott terméke, a CrunCHÉ tette fel a koronát. A saját receptje alapján összeállított, ropogós, magvas lapocskák a korábbiaknál is egészségesebb terméknek számítanak.
– Van egy gyümölcsös változat is: gyümölcsféléket mártunk étcsokiba. Mivel a környéken ilyet senki sem készít, ez lett a Chocomaze zászlóshajója, ami már több díjat kapott, sőt, az International Chocolate Awards firenzei világdöntőjére is meghívtak.
Papp Vargha Katalin legutóbb a VISA és a Pontis Alapítvány női vállalkozók számára kiírt, Visa She’s Next versenybe nevezett be, amelyet először rendeztek meg Szlovákiában. A kiírásra 146 pályázat érkezett, amit előbb 25, majd 10 fős körre szűkítettek.
– Már annak is nagyon örültem, hogy a vállalkozásom alapos értékelése után bekerültem a 10 legjobb közé, s meghívtak a pozsonyi Comenius Egyetem dísztermében megrendezett gálaestre. Azon pedig őszintén meglepődtem, hogy a dobogósok közé is beválasztottak. Nem lett külön 1., 2. és 3. helyezett, hanem mindnyájan pénzdíjban és mentoringban részesültünk. Kapok egy szakmai mentort, aki a vállalkozásom további fellendítését segíti majd. A másik két dobogós vállalkozó pozsonyi, én voltam az egyetlen fővároson kívüli, ráadásul magyar győztes. Lokálpatrióta vagyok, s mindig örömmel hozom haza, Komáromba a díjakat. A vállalkozásom indításakor többen kérdezték, hogy miért térek vissza a kisvárosba, hiszen nagyvárosban jobban boldogulhatnék. Igaz, hogy vissza kellett szoknom az itthoni közegbe, ritmusba, de ma is a szeretett szülőföldem mellett döntenék. Itt vannak a rokonaim, a barátaim, itt neveljük férjemmel a 9 éves lányunkat és a 6 éves fiunkat. A saját példámmal bizonyítom, hogy itt, a Felvidéken is lehet boldogulni és sikert elérni. Örvendetes, hogy tájainkon is egyre több a tehetséges, ifjú vállalkozó, Komárom meg amúgy is tele van értékteremtő emberekkel. A város él és nyüzsög, van jövője.
Megjelent a Magyar7 2023/24.számában.
Nagy-Miskó Ildikó, Fotók: Szabó Anna