A búcsi székhelyű Kultúráért és Turizmusért Társulás ismert vidékeinken. Sőt határokon túl is. Jó hírüket elsősorban a több mint két évtizede Búcson létrehozott Felvidéki Népviseletes Babacsaládok Háza alapozta meg. Több száz hazai, külföldi látogatja egész év folyamán a babamúzeumot, az egyre bővülő közösségi házat, ahol az év folyamán sokféle programot valósítanak meg. Vannak állandó jellegű rendezvények is pl. a nyári kézműves napok, tábor, vagy az Emese ház programok, kirándulások stb.
A babamúzeum létrehozói a Szobi házaspár, és Szobiné Kerekes Eszter testvére néhai Kerekes András, akik családi házukat adományozták egy nemes cél megvalósításához.
Az egykori óvoda igazgatónő Szobiné Kerekes Eszter, volt kolléganőivel elindították a felvidéki tájegységek népviseletének megörökítését családokon való bemutatóval. Sok-sok vándor kiállítás után, a világot járt babák Búcson telepedtek le, az ősi portán.
Ma már ritkán vándorolnak, s annyi év után kíméletre, és védelemre szorulnak, s ezért is szeretettel fogadják a babamúzeum fenntartói a látogatókat.
Olykor mégis akad kivétel. 2020-ban volt egy pályázatuk, amely a lengyel – magyar baráti kapcsolatok által kötelezte Eszter asszonyt és társait, hogy a varsói magyar nagykövetség meghívására, és a lengyel kapcsolatok, ismeretség által elvisznek egy részt a kiállításból Varsóba. Merthogy a múzeumba ajándékba lengyel tájegységek népviseletes babáit is kaptak barátaiktól. A három évvel ezelőtti tervet megakadályozta a covid, s az erre nyert pályázatot is vissza kellett fizetniük. Ami késik nem múlik – mondja a mondás: most újra megpályázták, az utat Nyitra Megyei Önkormányzatnál. Igen keveset kaptak, de úgy döntöttek ez évben még megvalósítják a tervezett utat.
Kisebb létszámban ugyan, de a társulás tiszteletbeli elnöke a búcsi származású, Budapesten élő Csenger Sándor, (aki egyben mentora is a csapatnak, múzeumnak), jóvoltából hatan keltek útnak a közelmúltban. Köztük Mészáros Éva kézművessel, aki állandó táborvezető, és segítője a rendezvényeknek.
Varsóban a magyar konzulátus vendégei voltak. A Varsói Liszt Intézet Magyar Kulturális Központban rendezték be a hét családból, vagyis ötven babából álló kiállítást, a varsói magyar családok részére. Nagy szeretettel, tisztelettel fogadták őket. Csenger Sándor és Szobi Eszter bemutatta a társulást és a múzeumot, a felvidéki tájegységek gazdag népviseletéről is adtak tájékoztatást. Mészáros Éva kézműves nagy sikert aratott a varsói magyar családok és gyermekei körében. Ének, tánc, játék váltotta egymást ezen a szombat délelőttön. Köztünk volt Chajneta Rajmund volt városi főügyész aki feleségével Jolantával már több mint tíz éve visszajár a búcsi Emese panzióba, és ott töltenek egy hetet, élvezik a falusi légkört és a kedves vendégfogadást.
A találkozó valóban a két nemzet, nép barátságáról, kölcsönös tiszteletéről szólt. A varsói magyar családok gyermekek betekintést kaptak őseik szokásaiba, népviseletébe. Kitűnő hangulat újabb kapcsolatok, barátságok születtek e találkozó kapcsán.
Dániel Erzsébet, dunataj.sk
Fotók: Molnár József