HAZA AUTÓVILÁG BMW 230i Coupé: Túl a hétköznapi autózáson

BMW 230i Coupé: Túl a hétköznapi autózáson

1775
hirdetés

A 2-es szériaszámra most már nagyon oda kell figyelni a bajor márka termékeinél, mert két családot is jelenthet. Az egyik a minden idők legunalmasabb fazonú béemvéjének kikiáltott Active Tourer, a másik pedig – ellenpontozásként – a pengés kupé, illetve kabrió. Mi szerencsére legutóbb a kupécsaládból kaptunk meg tesztelésre egy példányt, éspedig nem is akármilyet: a 252 lóerős benzinmotorral és nyolcgangos automata váltóval kombinált Sport Line változatot.

Alaktan

hirdetés

Itt azzal kell indítanunk, hogy a BMW-nek 3 kupécsaládja van (2/4/6), és közülük értelemszerűen a 2-es a legkisebb. Az ebből adódó alacsonyabb rangot sajnos nem túl szerencsés formaválasztással hangsúlyozták a bömbis dizájnőrök. A nyújtott farrészre gondolunk, amely már-már limuzinos hatást kelt, de minimum kissé tönkrevágja a kupéeffektust. Kár érte, mert az autó egyéb proporciói és formai megoldásai gyakorlatilag tökéletesek. A gyönyörű orr-rész, az erőt sejtető hatalmas motorháztető, az élek-peremek-hajlatok játéka az oldalfalakon mind-mind csemege a szemnek.  Az attraktív 17 hüvelykes keréktárcsák is tökéletesen illettek a kocsihoz, rajtuk 225/45-ös gumikkal. Az a bizonyos farrész pedig, ha már ilyenre tervezték, legalább másban ad némi pluszt: 390 literes csomagteret rejt, ami jócskán meghaladja a kategóriabeli kupék átlagát.

Belvilág

Az utastérben az ismert és megszokott BMW-s környezet fogad, amely alapjaiban az 1-es szériára hasonlít, de a 4-es kupé néhány eleme is fellelhető benne.   Aztán később – már az információs rendszer menüjében barangolva – rájövünk, hogy itt még a márka csúcsmodelljeivel is fellelhető némi hasonlóság…  Jelesül az, hogy az iDrive tekerővel és az őt körülvevő gombokkal sokkal könnyebben/gyorsabban találunk meg mindent, mint a legtöbb menürendszeres autóban. A csúcsminőségű BMW Professional hifi 100 W összteljesítményű Harman Kardon reprókon keresztül szólt, és volt még (feláras) navigációnk, plusz tolatókameránk is. A klasszikus élettérhez visszatérve: a Sport Line széria elöl sportüléseket kínál, amelyek esetünkben feláras bőrkárpitozásúak és kihúzható combtámaszúak voltak, oldalperemeik fesztávolságát pedig elektromosan szabályozhattuk. S hogy mi a helyzet hátul? Nos az, ami minden kompakt kupé sajátja és átka: artistamutatványnak számít a be- és kimászás, az élettér pedig pont annyi, mint a 22-23. ábrán látható. Ez is csak az elöl ülők maximális jóindulata esetén. A koffer viszont, mint már említettük, kimondottan tágas, sőt az osztott hátsó üléstámlák lehajthatóságának köszönhetően még bővíthető is. Még egy vigasz-, vagy fájdalomdíj azért az elszabott farért…

Az országúton 

 A „230i” megjelölés az erősebbik kétliteres benzinmotort jelzi, mert van egy 184 lóerős is a kínálatban. Töltőturbinája twin scroll technikájú, ami azt jelenti, hogy két különböző átmérőjű csövön áramlanak bele a kipufogógázok. Ez a megoldás gyorsabb felpörgést és hatékonyabb motorműködést eredményez, nem is beszélve a turbólyuk teljes felszámolásáról. A nyolcgangos Steptronic  váltó kisujjal is kapcsolgatható sportváltozatáról pedig csak azt tudjuk írni, amit már sokszor leírtunk: a rövidke indulási töprengést leszámítva villámgyorsan és elképesztő simán dolgozik. Természetesen a klasszikus BMW-s rezsimválasztó sem hiányzott az autóból, EcoPro/Comfort/Sport/Sport+ pozíciókkal. Az ökorezsim valóban minden lehetséges módon takarékoskodásra noszogatja a vezetőt: jelzi a megtehető többletkilométerek számát, sőt csillagokkal is értékeli a vezetési stílust (13. ábra). Ezen kívül vitorlázásra, azaz motorfék nélküli „szabadonfutós” gurulásra is képes. Ha pedig teszünk a spórolásra, és érezni akarjuk a 252 lóerőt, akkor – motort-váltót-kormányzást-képernyőt Sport üzemmódba kapcsolva – azt is láthatjuk, hogy éppen mennyit használunk a hatalmas erőpotenciálból (16. ábra). Az extrém Sport+ rezsim adaléka pedig mindehhez az összes menetstabilizáló rendszer kiiktatása. Magyarán: az autó ekkor teljes egészében a sofőrje kezében van.

És éppen ebben az autós vért felforrósító rezsimben élhetjük meg a „vezetés élményét”, a BMW jelmondatának tartalmát. Minden adott hozzá: egy viszonylag kisméretű autó, brutálisan erős motorral, és – hátsó hajtással. Ez az a kombináció, amellyel sokkal hamarabb táncba vihető a far, sokkal nagyobb élmény az ellenkormányzásokkal történő helyrerakása, a megfelelő helyen pedig sokkal effektívebb a kilinccsel előre autózás, vagyis a driftelés. Mindez csupa olyan dolog, amit fronthajtású kocsiknál nagyon nehéz összehozni, összkerekeseknél pedig gyakorlatilag lehetetlen. Ha pedig már kellően kiszórakoztuk magunkat, szusszanunk párat, majd az univerzális Comfort rezsimbe kapcsolva, az automatikusan visszaállított stabilizáló rendszerek védőszárnyai alatt közlekedhetünk tovább, a megszokott polgári módon. Vagy ha éppenséggel vissza akarunk spórolni valamit a vagánykodáskor elégetett benzinből, akkor jöhet akár az ökorezsim is…

Vas Gyula
(A szerző felvételei)

ADATLAP
Hengerűrtartalom: 1998 cm3
Teljesítmény:185 kW (252 LE) @5200         
Nyomaték:   350 Nm@1450–4800
Sebességváltó: nyolcfokozatú Steptronic automata                                            
Legnagyobb sebesség: 250 km/óra    
Gyorsulás 0–100 km/óra: 5,6 s           
Gyári átlagfogyasztás: 5,9l/100 km
Tesztfogyasztás: 8 l/100 km
CO2-kibocsátás: 134 g/km
H/Sz/M: 4432x1774x1418 mm
Csomagtér:  390 l
Üzemanyagtartály: 52 l
A modellcsalád induló ára: 28 700 €
A tesztelt típus induló ára: 38 550 €

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”208″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Diavetítés indítása]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″] 

hirdetés