A Komáromi Kórház neurológiai osztálya nemcsak elégedett páciensekkel büszkélkedhet, hanem az eredményes gyógyítási folyamatokért kiérdemelt több elismeréssel is. Az osztály MUDr. Eva Hanáčková főorvos vezetése alatt 2017-ben megszerezte az ANGEL AWARD gyémánt fokozatát és azóta is több sikert ért el. Az alábbiakban őt kérdeztük.
Immár több mint 18 éve vezeti az AGEL Komáromi Kórháza neurológiai osztályát. Hogyan értékelné az itteni munkáját?
A siker sokéves tapasztalatoknak, folyamatos képzésnek, hatékony csapatmunkának és együttműködésnek, valamint a kórház vezetése anyagi-műszaki és emberi támogatásának köszönhető. Büszke vagyok az általunk végzett munkára, az elért eredményekre. 2006-tól vagyok a neurológiai osztály főorvosa, ahol igyekeztem egy pozitív hozzáállású idegorvosi csoportot kialakítani, külön figyelmet fordítva a csapatmunkára és az állandó képzésre. Vezetésem alatt 14 orvos nevelődött itt ki, akik nagyon komoly szakismerettel, gyakorlati tapasztalatokkal és emberséges hozzáállással rendelkeznek.
Milyen megható pillanatokra emlékszik vissza, melyeket a praxisa során élt meg?
2017-ben megkaptuk az ANGEL AWARD első gyémátfokozatát az European Stroke Organisation Conference prágai rendezvényén. Azóta évente gyarapodtunk platina és arany fokozatokkal a betegekről való gondoskodás minőségéért. Legutóbb gyémánt fokozatot kaptunk az ESO konferencián 2024-ben. Ezek az elismerések értékelik a szakmai színvonalat és a betegellátás gondosságát, ami az agyérkatasztrófás eseteknél a neurológusok, radiológusok és a mentősök együttműködésének eredménye. Az elismerések bizonyítják munkánk értelmét és betegellátásunk minőségének további emelésére ösztönöznek.
Az eltelt 18 év alatt bizonyára igyekezett újításokat bevezetni és folyamatosan javítani az ellátás minőségét. Hogyan értékelné ezt most?
Sokoldalúan igyekszem támogatni kollégáim szakmai fejlődését. Külön ki kell emelnem a neurológiai osztály főnővérének, Mgr. Kiss Melindának a munkáját, aki szakmai hozzáállásával, precizitásával, menedzseri képességeivel remek csapatot alakított ki, mely valóban színvonalas egészségügyi gondoskodást nyújt.Egy olyan főnővérrel dolgozni, aki lojális, okos, lelkiismeretes, számomra nagyon sokat jelent. Büszkék vagyunk arra, hogy olyan csapatot alkotunk, mely képes speciális gondoskodást nyújtani a neurológia különböző területein, az agyi érkatasztrófától egészen a gyermekneurológiáig. A csapatmunkának köszönhetően képesek voltunk jelentős eredményeket elérni.
Az utóbbi években munkatársaival együtt nagy figyelmet fordítottak a gyorsmentőszolgálat, a kórház és a neurológiai osztály közötti együttműködés új alapokra helyezésére. Mire irányult a figyelmük?
Célunk volt az agyi érkatasztrófát szenvedett betegek menedzselésének hatékonyabbá tétele. Mindezek mellett csapatunkkal a kommunikációs korlátok lebontására összpontosítottunk a laikusoknak tartott előadásokkal.
Ugyancsak érdekesnek számít kórházuk neuro-rehabilitációs projektje, mely korszerű eljárásokból és eszközökből áll. Beszámolna erről részletesen?
Jövőbeli terveink között szerepel a szlovákiai és a magyarországi betegellátás összekapcsolása a két Komáromban és innovációs projektek létrehozása a sportorvoslás és a gyermekek gerincének egészségéről való gondoskodás terén. A rendelői tevékenység keretén belül kollégáimmal összesen kilenc speciális napot rendeztünk, melyek a különféle neruológiai betegségek témájára épültek. A csoporton belül igyekszünk komplementáris párosokat létrehozni, akik egy bizonyos neurológiai problémára szakosodnak, beleértve az ultrahangos és elektrofiziológiai diagnosztikát és erre összpontosítani szakmai fejlődésüket. Ugyancsak kezdeményeztük infúziós neurológiai ellátó létrehozását, ahol infúziós kezelést adunk különféle neurológiai panaszokkal küzdő krónikus betegeinknek, beleértve az enzimterápia alkalmazását.
Miként motiválják Önöket a betegek köszönőszavai?
A betegek és a hozzátartozók hálás szavai számomra a legnagyobb jutalmat jelentik. Minden sikeres gyógyulás és a beteg korábbi életviteléhez való visszatérés arra ösztönöz, hogy tovább tökéletesítsem a munkámat.
Miért döntött a gerincbetegségek minimálinvazív gyógymódja mellett és milyen eredményekkel?
A gerincbetegségek minimálinvazív gyógymódját 2022-ben vezettük be azzal a céllal, hogy betegeinknek hatékonyabb és kevésbé megterhelő alternatívát kínáljunk. A periradikuláris terápia (PRT) során a kezelés pontos irányításához számítógépes tomográfiát (CT) használunk, enyhítve a fájdalmakat. Ez a módszer ideális választás azon betegek számára, akiknek az idegsebészeti gyógykezelés nem megfelelő. Ezzel nagyon jó eredményeket érünk el – a betegek 90%-a jelentősjavulásról számol be. További minimálinvazív módszer az ultrahangos ellenőrzéssel végzett gyógykezelési eljárások infliltrációjának alkalmazása a fájó pontokon. Minden módszernek megvan a maga specilistája.
Hogyan értékeli a gyermekneurológiai rendelőben végzett munkájukat?
A gyermekgyógyászati munka nagyon igényes, de egyúttal nagyon nemes feladatal. A gyerekek kezelése nagy türelmet és empátiát igényel. A kihívások ellenére, amit a szülőkkel való kommunikáció, a gyógykezelés iránti bizalmatlanság támaszt, kicsi betegeink mosolya mindennél többet jelent számomra. Az utóbbi években a gyermekek körében előforduló komoly betegségek mellett, mint amilyen az epilepszia, a daganatos betegségek, a születési agykárosodások, az izom- és idegi panaszok, valaminta kórospszichomotoros fejlődés, előtérbe kerültek az idegrendszeri fejlődési zavarok, mint az ADHD, a hiperaktivitás és a figyelemhiányos zavar, a kései beszédfejlődés, a pervazív fejlődési rendellenességek, az autizmus. A gyermekneurológiai rendelőben végzett munka főleg azért nehéz, mert a társadalomban még tartja magát az orvosokkal szembeni bizalmatlanság és a szülők inkább alternatív gyógyászati megoldásokat választanak, mint az orvosi segítséget.Sok esetben nehéz a szülőnek megmagyarázni, hogy az alkalmazott gyógyszerek bár nem gyógynövények, nem ártanak, hanem javítják az állapotot, illetve gyógyítják azt.
Honnan merít erőt és ösztönzést?
Energiát a betegeink gyógyítása terén elért pozitív eredmények adnak és a csapatom támogatása. Az motivál, hogy a betegek életminőségének állandó javítására, panaszainak enyhítésére törekszem. De komoly hátteret biztosít a rendezett, szeretetteljes magánéletem is.
Ön szerint miért van egyre több neurológiai panaszokkal küzdő gyermek?
Ez részben a jobb diagnosztikának tudható be, de hozzájárul korunk életstílusa is, a mozgáshiány, a túlterheltség és a stressz.
Milyen tervei vannak a sportorvoslás és az ülő életmódot folytató betegek kapcsán?
Terveink között szerepel az ülő, mozgásszegény életmóddal kapcsolatos problémák megelőzésére, diagnosztizálására és gyógyítására irányuló projektek fejlesztése, gondolva itt a gerincfejlődési zavarokkal küzdő gyermekekre is. A sportorvoslás terén az összes korosztályba tartozó sportolónak komplex gondoskodást kívánunk biztosítani. Ezek a terveink az elkövetkező évekre szólnak.
Agel
(N.Zs.)