HAZA Egyéb Berényi: Sohasem lehet lemondani a kollektív bűnösség elvének eltörléséről

Berényi: Sohasem lehet lemondani a kollektív bűnösség elvének eltörléséről

874
hirdetés

11057652_819024908179008_4714853481211769533_oSohasem lehet lemondani a kollektív bűnösség elvének eltörléséről, s azt a Magyar Közösség Pártja (MKP) mindenkoron szorgalmazni fogja a szlovák politikai vezetésnél – szögezte le Berényi József, az MKP elnöke a Felvidékről kitelepített magyarok emléknapja alkalmából kiadott közleményében.

    Az MKP közleményében emlékeztet: április 12-e – a Felvidékről kitelepített magyarok emléknapja – fájdalmas, igazságtalan és kegyetlen eseményeket idéz fel a helyi magyar közösségben, olyanokat, amelyekről nem lehet elfeledkezni akkor sem, ha vannak, akik inkább ezt szeretnék.
    „Nem ünnepnap ez, hanem a múlttal való szembenézés napja” – mutatott rá a közleményben Berényi József, hozzátéve: bár vannak, akik nem nézik jó szemmel azt, hogy megemlékeznek a deportálásokról, a reszlovakizációról és a kitelepítésekről, azt mégis meg kell tenni. „Annál is inkább, mert az akkori csehszlovák vezetés intézkedése kizárólagos nemzetállamot akart létrehozni, ami a nemzetiségek megszüntetését jelentette volna. Ezt nem felejthetjük el, még akkor sem, ha a terv nem sikerült” – tette hozzá.
    A felvidéki magyar párt közleményében rámutat: a szlovák törvényhozás sohasem kért bocsánatot azokért a megpróbáltatásokért, amelyeket a felvidéki magyaroknak a kollektív bűnösség elve mentén el kellett szenvedniük és máig nem törölte el a kollektív bűnösség elvét. Ezzel összefüggésben Berényi József leszögezi: „a Magyar Közösség Pártja sohasem mondhat le arról, hogy szorgalmazza a mindenkori szlovák politikai vezetés hozzáállásának megváltoztatását! Ezt becsületünk és az elődeink iránti tisztelet követeli meg tőlünk”.
    A magyar Országgyűlés 2012 decemberében, ellenszavazat nélkül nyilvánította a Felvidékről kitelepített magyarok emléknapjának április 12-ét. Ez a nap volt ugyanis a kitelepítések kezdőnapja, 1947-ben ezen a napon indult el az első, felvidéki magyarokat szállító vonatszerelvény Magyarországra. A kitelepítések az úgynevezett lakosságcsere-egyezmény alapján valósultak meg, a több mint két évig tartó folyamat során legalább nyolcvanezer felvidéki magyart telepítettek ki, az utolsó vonattranszport 1949 júniusában indult. A kitelepítések előzménye volt a hírhedt jogfosztó Benes-dekrétumok kiadása, amelyek viszont az 1945. április 5-én elfogadott kassai kormányprogramra támaszkodtak, amely a Csehszlovákia területén élő összes németet és magyart háborús bűnösnek mondta ki.

hirdetés


MTI

hirdetés