Bencések a tudomány, a kultúra és az oktatás szolgálatában a történelmi Magyarországon címmel, a bencés emlékév keretében, május 7-én tartották meg a kutató diákok versennyel egybekötött konferenciáját a komáromi Selye János Gimnázium aulájában. Annak ünnepélyes megnyitóján Keszegh Béla, Komárom polgármestere, valamint Orosz Örs, Nyitra megye kulturális és turisztikai bizottságának elnöke, Andruskó Imre gimnáziumigazgató és a játékmester, Elek József gimnáziumi tanár is szólt a jelenlevőkhöz. A pályamunkák bemutatása után, kora délután a zsűrielnök, Barkó Ágoston atya, a Tihanyi Bencés Apátsági Múzeum igazgatója hirdeti ki a végeredményt, s értékes díjak is gazdára találnak.

Andruskó Imre, a Selye János Gimnázium direktora még 2024. október 10-én az intézmény tanári szobájában, a sajtó képviselőinek jelenlétében hirdette meg a bencés emlékévet. Ugyanis e tanévben van 80 esztendeje annak, hogy megszűnt a tanítás a komáromi bencés gimnáziumban, amely a „Selye – gimi” jogelődjének számított. Mivel e jeles komáromi alma mater országos hírnevét a bencések alapozták meg, annak vezetése fontosnak tartja, hogy a 2024/25-ös tanévben saját diákjait többféleképpen ismertesse meg a bencés lelkiséggel, a hajdani tanárok pedagógusi, tankönyvírói, lapalapítói, művészeti, tudományos és közéleti tevékenységével, valamint a tanítványaikkal együtt elért eredményeikkel.

Az eseményhez méltó hangulat megteremtéséhez Majer Jázmin gimnazista, a Szép magyar beszéd verseny országos fordulójának első helyezettje Borka Géza Jókai szelleméhez című versével járult hozzá. A gútai születésű irodalmár – lapszerkesztő – tanár 1923 – 44 között a komármi bencés gimnázium tanára volt. E költeményét a Magyar Kultúra és Duna Mente Múzeuma száz évvel ezelőtti ünnepélyes átadása és a „nagy mesemondó” születésének centenáriuma alkalmából írta. Ez alkalommal pedig az összekötötte a bencés múltat a Jókai-emlékévvel.

Miután Elek József játékmester, két versenyző diák mentora köszöntötte az ítészeket (a zsűri elnöke: Barkó Ágoston, további tagjai: dr. Dénesi Tamás, a Pannonhalmi Bencés Főapátsági Levéltár igazgatója, valamint Deák Irén nyugalmazott gimnáziumi tanár és két történész: Bödők Gergely, Vanya Péter), Keszegh Béla polgármester kapott szót.
Hangsúlyozta: fontos megtalálni azokat a kapaszkodókat, amelyek segítenek eligazodni zűrzavaros világunkban.
Ilyen kapaszkodó, sorvezető lehet a dicső bencés múlt is, a hagyománytisztelő, ám az újdonságok iránt is nyitott, jeles hajdani személyiségeivel együtt. Egyúttal a házigazda oktatási intézménynek megköszönte azt, hogy meghirdette a bencés emlékévet, felvállalta a bencés értékek népszerűsítését, s a kapcsolatai révén mozgósított, pártfogókat szerzett e szakmai nap megrendezése érdekében.

Majd Orosz Örs leszögezte: a bencés hagyomány eleven, s mindmáig hatással van az életünkre. Örvendetesnek tartja azt, hogy a Selye-emlékévet a bencés emlékév követi. A teljesség igénye nélkül megemlített több olyan egykori kiváló bencés személyiséget (pl.: Czuczor Gergely bencés szerzetes – költő – nyelvtudóst, Vaszary Kolos pannonhalmi főapátot – bíboros hercegprímást, Kultsár István pap – tanár – irodalmár – színigazgatót és nem utolsó sorban az idei Komáromi Napok alatt posztumusz Pro Urbe-díjjal kitüntetett Gidró Bonifác gimnáziumigazgatót, későbbi tihanyi apátot) akiknek a munkássága példértékű. „ Ti, kutató diákok egy olyan kiváló közösség tagjaivá váltok, amely a múlt nagyjainak szellemi örökségét viszi tovább“ – emelte ki.

Azután Andruskó Imre beszédében felidézte a 80 évvel ezelőtt történteket, amikor „a komáromi bencés gimnáziumból 40 atya és 600 diák került az utcára“. Ezt a konferenciát az ő emléküknek szentelik, s a mindennemű segítségükért köszönetet mondott Ágoston atyának, valamint más tihanyi és pannonhalmi bencéseknek. A díjakról pedig elárulta: az 1200 euró értékű fődíjat (kétszemélyes hajókirándulás teljes ellátással a Vaskapuhoz) a magyarországi bencés rend ajánlotta fel, a dobogósok 100, 200 és 300 eurós pénzdíjának átadására a gimnáziumuk Király püspök Alapítványának jóvoltából nyílt lehetőség, az értékes könyvjutalmakat pedig Orosz Örs adományozta.

Mielőtt a Deáki a középkor árnyékában című, bencés kolostorról írt munkáját elsőként Paterka Jázmin mutathatta be, Barkó Ágoston atyától, a Tihanyi Bencés Apátsági Múzeum igazgatójától további részleteket is megtudtam a kutató diákok viadaláról.

„Andruskó Imre igazgató úr felkérésére szívesen vállaltam az öttagú zsűri elnökének feladatkörét. Hiszen ez a diákverseny a bencésekről szól, akik a középkortól, a Szent István-i államalapításon át egészen napjainkig a tudomány, a kultúra és az oktatás, közösségszervezés terén hangsúlyosan voltak és vannak jelen. Egyes diákok munkájukban olyan jeles bencéstanárok tudományos pályafutását mutatták be, akik egykor a komáromi bencés gimnáziumban is oktattak. Nagyon hangsúlyos volt a két világháború közti időszak, amikor kevés magyar tannyelvű középiskola működhetett Csehszlovákiában, A legjobbak egyike volt a komáromi bencés gimnázium, melynek a nagy tudással és székely furfanggal megáldott Gidró Bonifác volt az igazgatója. Neki köszönhető a koedukáció bevezetése: 1923-tól már lányok is járhattak ebbe az intézménybe, növelve a felvidéki magyar diákok létszámát. Sajnálatos, hogy miután a bencéseket elűzték Komáromból, 1945-ben vége lett a sikertörténetnek“ – magyarázta az atya.
Azt is elmondta, hogy a „selyések“ pályaművein kívül az intézmény két testvériskolája, a budapesti Szent István Gimnázium és a győri Czuczor Gergely Bencés Gimnázium diákjainak munkáit is értékelték. Hozzátette: ez utóbiban ő hittant és történelmet tanít.
– fejtette ki.

Hozzátette: előzőleg megkapták a diákmunkák tömör kivonatát, ma pedig a kiválasztott témákról előadásokat tartottak.
„Az értékelés során az Arcanum digitális adatbázisban, valamint könyvekben, különféle dokumentumokban megtalálható információk alapján végzett kutatómunkájuk mélységét, alaposságát és az „oral history – interjúk“ színvonalát, majd az előadások során a prezentációk minőségét, stilisztikáját és helyesírását, valamint a diákok előadókészségét és a kiegészítő illusztrációk, fotók alkalmazását is figyelembe vettük. Színvonalas volt ez a verseny, megtérült a sok befektetett munka. Ráadásul ez jó közösségkovácsoló alkalom is volt, amely során elmélyültek az érintett iskolák, tanárok és diákok közti baráti kapcsolatok“ – mondta el a zsűrielnök.

A díjátadás után az eredménylistával frissítjük cikkünket.
Fődíjas: Wally Donát (Czuczor Gergely Bencés Gimnázium, Győr)
1. helyezett: Danis Dorián (Selye János Gimnázium, Komárom)
2. helyezett: Morva Benedek (Szent István Gimnázium, Budapest)
3. helyezett: Paár Balázs (Czuczor Gergely Gimnázium, Győr)
Nagy-Miskó Ildikó, ma7.sk