HAZA RÉGIÓ Az egyházi iskolások részvételével zárult az Esterházy kiállítás

Az egyházi iskolások részvételével zárult az Esterházy kiállítás

290
hirdetés

A gútai Nagyboldogasszony Iskolaközpont diákjainak részvételével zárult le április 3-án az Esterházy János életét és szenvedéstörténetét bemutató kiállítás a gútai városi hivatalban. A mi jelünk a kereszt című tárlat képeinek bemutatásával ismerhették meg a diákok még jobban a felvidéki magyar politikai élet egyik legkiemelkedőbb képviselőjének életét, tevékenységét és mártíromságát.

hirdetés

Az interaktív foglalkozást Dávid Zsuzsanna festőművész vezette. A diákok László Szilvia tanárnő vezetésével vettek részt a foglalkozáson.

Peczár Károly a kiállítás kurátora köszöntötte az egyházi iskola felső tagozatos diákjait, akik érdeklődéssel figyelték az Esterházy János életéről szóló előadást. Esterházy János 1901-ben született Nyitraújlakon, és 1957-ben egy csehországi börtönben, Mírovban hunyt el, az 1930-as években kezdett el politizálni, 12 éves aktív politikai pályafutása után 12 évig raboskodott, 4 évig a Szovjetunióban, 8 évig pedig Csehszlovákia legszigorúbb börtöneiben. Azok az emberek, akik ismerték őt, és együtt raboskodtak vele, azt mondták, Esterházy János tartása adott nekik is erőt, hogy kibírják a megpróbáltatásokat.

Esterházy János édesapja Esterházy János Mihály magyar gróf volt, édesanyja lengyel grófnő: ElżbietaTarnowska. Az édesapa korán elhunyt, 1905-ben, de fiának búcsúajándékul adott egy tanácsot: „Légy mindig jó magyar, fiam!”, és édesanyjuk jó magyarnak nevelte a gyermekeket – mondta a diákoknak Dávid Zsuzsanna, aki azt is kiemelte Esterházy olyan személyiség volt, akinek emlékezetét szerették volna eltörölni, elfeledtetni. Ő életét adta a felvidéki magyarságért azt vallotta, ha népe szenved, ő sem menekülhet el külföldre. Esterházy Jánost Oroszországban 1991-ben rehabilitálták, de ez nem történt meg sem Csehországban, sem Szlovákiában. 2010-ben az Esterházy János Polgári Társulás kezdeményezte Esterházy János boldoggá avatását, amit a Vatikán 2019-ben engedélyezett is, ezzel a mártír politikus Isten szolgája lett, ma is sokan imádkoznak hozzá, kérik tőle a segítséget. Az Alsóbodoki Esterházy János Zarándokközpontba sokan ellátogatnak, a mártír politikus hamvai hosszú évtizedek után találhattak haza 2017-ben Zoboraljára, hiszen a hatóságok még a családnak sem árulták el, hol van eltemetve.

Dávid Zsuzsanna az ott megélt csodákról is beszélt, és kérte a diákokat, zarándokoljanak el ők is Alsóbodokra.

Vadkerti Neszméri Csilla, dunataj.sk

hirdetés