Miután a turulmadár is „felszállt” a Kassai Lovasíjász Iskola Vermes törzsének székhelyén, a Gútához tartozó Csörgő-pusztán emelt Atilla palotája-fapajta tornyának tetejére, azt április 21-én ünnepélyes keretek között átadták és felszentelték. A múltunkhoz szorosan kötődő lovaskultúra népszerűsítését célzó beruházás megvalósulását 37,5 millió forinttal támogatta a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága, s az eseményen Potápi Árpád János illetékes államtitkár mondott beszédet.
A Vermes István Koppány lovasíjász bajnok és családja otthonát is képező lovastanyán előbb a szintén lovasíjász bajnok fiával, Vermes Balázzsal együtt tartott látványos bemutatót a meghívott vendégeknek, akiket aztkövetően a Kassai Lovasíjász Iskola Vermes Törzs Polgári Társulás elnökeként is üdvözölt.
A világszerte elismert bajnok köszönetet mondott a többfunkciós építmény létét elősegítő Potápi Árpád János államtitkárnak és Czimbalmosné Molnár Évának, az államtitkárság Felvidékért felelős főosztályvezetőjének, valamint a tervezőnek és a kivitelezőnek is. Majd a jelenlevőkkel magvas gondolatokat osztott meg a számára legfontosabb értékeknek tartott hitről, nemzetről és családról.
Potápi államtitkár köszöntőjében a jelentős anyagi támogatás nyújtását azzal indokolta, hogy az Atilla palotája-fapajta hozzájárul a magyarság múltjához szorosan kötődő lovaskultúra népszerűsítéséhez. Annak kapcsán a Vermes családot is támogatják, amely az őseink tudását, hagyományait, értékrendjét többféleképpen adja át a hozzájuk érkezőknek.
Majd bejelentette, az idén az egész Kárpát-medencére kiterjesztik az erdélyi mintára működő lovas-programot, amelyben Vermes István Koppány szakértelmére, segítségére is számítanak.
Az ünnepélyes szalagátvágás után Kiss Róbert, a Nagyszombati Érsekség magyar híveinek püspöki helynöke áldotta és szentelte meg a magyarságtudat erősítését szolgáló létesítményt, amelybe Vermes Renáta, a házigazda neje tessékelte be a vendégeket.
Azután a múltidéző pajtában csodálatos hangon szakrális dalokat énekelt a házigazda egyik lánya, Vermes Anna, az Ifjú Szívek Táncszínház népdalénekese. Vadkerti Imre, a Kormorán együttes gútai tagja pedig Sipos Dávid szaxofon-kíséretével lépett fel. Több szívmelengető dal elhangzása után a Bánk bán Hazám, hazám című áriájával könnyeket csalt a résztvevők szemébe, akik végül közösen énekelték el a Himnuszt.
A bensőséges hangulatú rendezvényről bővebben a MAGYAR7 hetilap április 25-i számában olvashatnak.
Nagy-Miskó Ildikó, ma7.sk