A gútai Kikelet Ifjúsági Néptáncegyüttes tagjai Gímesre látogattak az Ág Tibor Napokra, amelyet október 27-én szerveztek meg a zoborlaji településen, s ha már ott jártunk, mi is megnéztük a műsort. A fellépéssel a hagyományos gútai sortáncjárást is népszerűsítették táncosaink. A kikeletet Lakatos Áros és Zenekara kísérte.
Kilencedik alkalommal szervezték meg az Ág Tibor Napokat. Ág Tibor népzenekutató, karnagy, zeneszerző, zenepedagógus volt, aki nagyon sok népdalt és balladát gyűjtött, az 1950-es évek elejétől, leginkább a Zoboralján, de járta a kelet-szlovákiai végeket is, a Bodrog és az Ung vidékét, Csehszlovákia magyarok által lakott területein több ezer dallamot gyűjtött össze. 1968-ban megszervezte az első Tavaszi szél vizet áraszt…. elnevezésű népdalvetélkedőt. Az Ág Tibor Napokkal róla emlékeznek meg a Zoboralján élők.
A Kikelet 2010 óta működik a Csemadok Gútai Alapszervezete mellett. A csoport vezetője Mészáros Dóra és Markovics Dávid. A Kikelet Ifjúsági Néptáncegyüttest lelkes helyi fiatalok alapították, és tulajdonképpen a hagyományos pünkösdi sortáncjárásból nőtte ki magát. A gútai sortánc a felvidéki magyar értéktárban jegyzett érték. A Csallóköz több községében táncolták, de Gútán fennmaradt és a második világháború után, amint lehetett, visszatértek a szokáshoz, majd az évek alatt a Csemadok felkarolta a hagyományt. Ennek köszönhetően pünkösd vasárnap a csallóközi város hangyabolyra hasonlít, hiszen az intézmények, társulások, közösségek, utcák arra készülnek, hogy vendégül lássák a sortáncjárókat. A Kikeletet Lakatos Áron és Zenekara kísérte.
Bencz Margit, a Csemadok gímesi alapszervezetének elnöke köszöntötte a résztvevőket, örömét fejezte ki, hogy már kilencedik alkalommal sikerült megszervezni az Ág Tibor Napokat, helyi – zoborlaji – és távolabbról érkező fellépőkkel, akik mind a magyar néptánc és népdal szépségeit népszerűsítik. Neszméri Tünde a Csemadok országos elnökségének tagja beszédében kiemelte, fontos, hogy a szórvány magyarság és a tömbmagyarság is találkozzon egymással. A Kikelet táncegyüttes egy több mint százéves hagyományt ápol, ami fontos a felvidéki magyar kultúra fennmaradása miatt is.
Sipos Anna, a komáromi Duna Menti Múzeum munkatársa Ág Tibor munkásságáról beszélt, közös emlékeket elevenített fel, mint mondta, nagyon jó hazalátogatnia Gímesre, és örül, hogy az Ág Tibor Napokkal is népszerűsítik a népi hagyományokat.
Sipos Annát, a Zoboralji Hagyományőrzők Társulata követte, akik a Nyitra Megyei Művelődési Központ mellett működnek Varga Szilvia vezetésével. A társulat 2013-ban alakult közel 50 szereplővel. Idén a Zoboralji Hagyományőrzők az Őszi szellők fújnak című műsorukkal léptek fel, melyben alsóbodoki, zsérei, koloni, nyitracsehi, nagycétényi és gímesi hagyományőrzők szerepeltek.
A Nyitrai járásban több kiváló csoport működik. Az egyik a Nagycétényi Férfi Éneklőcsoport, akik a Csemadok díjában részesültek, a díjat Neszméri Tünde a Csemadok elnökségi tagja, Görföl Jenő országos titkár és Bencz Margitot, a Csemadok Gímesi Alapszervezetének elnöke adta át a nagycétényi csoport vezetőjének: Mészáros Ferencnek.
A Nagycétényi Férfi Éneklőcsoport a Csemadok országos elnökségének döntése értelmében a Csemadok Érdemes Művészeti Csoportja címet kapta meg. 1984-ben határozták el Nagycétényben, hogy létrehoznak egy férfi éneklőcsoportot. A Csemadok a szervezést Ravasz Tiborra bízta, aki szívesen vállalta a feladatot. Az éneklőcsoport vezetője Mészáros Ferenc, mérnök lett, aki a mai napig töretlen lelkesedéssel, hatalmas kitartással irányítja a csoportot. A Nagycétényi Kadarka Férfi Éneklőcsoport állandó fellépője nemcsak a helyi Csemadok rendezvényeinek, hanem a helyi kulturális rendezvényeknek is.
A férfiakat fiatal lányok váltották a színpadon. A Nefelejcs Hagyományőrző Népdalcsoport Alsóbodokról érkezett, 2016 tavaszán alakult, és Zoboralján és egyben a Nyitrai járásban a legfiatalabb hagyományőrző csoport. Részt vesznek különböző hagyományőrző programokon, falunapokon és fesztiválokon. A csoport szakmai vezetője Gyepes Angelika.
Holecz Ilonka néni nemrégiben átvette a Harmónia Életmű-díjat, októberben 21-én pedig betöltötte 80. évét, ebből az alkalomból köszöntötték őt Szilvia a Nyitra Megyei Művelődési Központ munkatársa, Bencz Margit és Neszméri Tünde, illetve Sipos Anna. Ilonka néni pedig köszönetképpen több dalt is elénekelt.
Ilonka néni után az Alistálról érkező Csiribiri Gyermek Néptáncegyüttes következett, az 1997-ben alakult csoport az Ág Tibor Öröksége- Ágas táncműhelyben működő táncosok az Alistáli Művészeti Alapiskola diákjai. A Hajnal Néptáncegyüttes 2005-ben alakult azon fiatalokból, akik folytatni kívánták a néptánchagyományok megőrzését magasabb szinten. Egyedülálló együttessé nőtte ki magát, hiszen az együttes táncosai számos szólótáncverseny aranysávos besorolást értek el. Az együttes vezetője és koreográfusa DiS.art Nemes Aranka táncművész, táncpedagógus.
Az alistáli csoport műsora közben Nagy Iván, a Csallóközi Múzeum igazgatója Ág Tibor munkásságáról szólt előadásában. Elmesélte többek között, hogy egy gyűjtés során találkozott egy asszonnyal, aki beteg testvérét ápolta, és közben énekelt a beteg ágya mellett, mire a haldokló megszólalt, hogy nem jó énekeli testvére a nótát, ő elénekelte, miután felültették az ágyban, mikor pedig visszamentek, hogy ezt újra fel kéne játszani, a beteg kijelentette, ő már meggyógyult és nem énekeli el mégegyszer. Gyűjtés közben tehát sok érdekes esettel találkozhattak.
A Gímesi kultúrházban az Ág Tibor Napok keretén belül Jókai Mária gyűjteménye is megtekinthető. A régi konyhai falvédők kiállítása az Ahány ház, annyi szokás címet viseli.
A műsort közös énekléssel zárták a fellépők, a közös dal pedig a A jó lovas katonának kezdetű népdal volt. A műsorvezető, házigazda pedig Presinszky Laura volt.
Vadkerti Neszméri Csilla, dunataj.sk