Jövő év júniusától katasztrofális lesz Komárom közlekedése
Múlt héten szerdán ismét Komáromba látogatott Érsek Árpád közlekedési miniszter. Ezúttal azonban nem az „omladozó” Vág-hidat tekintette meg, hanem az új, épülő Duna-hidat. A kedvezőtlen időjárás miatt a híd melletti Inkubátorházban tartott sajtótájékoztatón elmondta, hogy sikerült a pillér tetején elhelyezni az utolsó komponenst is, ezzel elérte a végső magasságát, ami a medertől számítva 118 méter. Így, elkészülte után a komáromi egyben Szlovákia legmagasabb hídja lesz.
Ennek köszönhetően a Duna szlovákiai oldalára tervezett kilátóteraszról egy nem mindennapi látvány tárul majd azon érdeklődők elé, akik bevállalják a feljutást a pilon belsejében húzódó 405 csigalépcsőn és 8 létrán keresztül. Első ízben ismerte el, hogy a híd lehet, hogy magas, de kétsávú, jelentősége így minimális. Az építkezés az utolsó szakaszánál tart, már csupán három, egyenként 15 méteres hídelemet kell a helyére illeszteni ahhoz, hogy összekössék a Duna két partját. Az új híd átadására, melyen a kétsávos főút mellett kerékpárút, és gyalogosjárda is ki lesz alakítva, a szakemberek szerint vélhetőleg 2020 májusában-júniusában kerülhet sor.
Feltételezhetően ezután csökken majd az Erzsébet híd leterheltsége. Arról nem szólt, hogy a járás és a vidék keleti részéről érkezőknek így viszont mintegy hat kilométeres plusz utat kell tenniük, tehát feltételezése nem valószínű. A miniszter azt is elfelejtette megemlíteni, hogy a magyar teherfuvarozókkal az illetékesek közölték, hogy a híd átadásával erre terelődik majd át a teherforgalom.
Szerinte folyamatban van az elkerülő út kérdésének a megoldása is, a tervek szerint jövő év februárjában kiírják a közbeszerzési pályázatot a tervek elkészítésére. Ezzel kapcsolatosan csak megjegyezzük, hogy azt előbb illene elfogadtatni és megvitatni Komárom önkormányzatával…
A Vág-híddal kapcsolatosan a miniszter elmondta, hogy miután felmérték az állapotát, és megállapították, hogy katasztrofális, ugyanis 6-os besorolást kapott a 7-es skálán, ők azonnali lépésként leszedették az útburkolat felső részét, hogy ezzel is könnyítsenek az út terhelésén. A szakértők elképzelésével szemben azonban az aszfalt réteg így már nem bírta a hatalmas forgalommal járó megterhelést, és kikopott. A napokban megkezdődtek hát a kátyúfeltöltési munkálatok, ami viszont még inkább lelassította a sebességkorlátozás óta egyébként is torlódó hatalmas kocsisorok áthaladását. Sok autósnak a napokban több, mint fél órájába került, amíg Gyulamajorról illetve Izsáról Komáromba jutott. A miniszter elnézést kért a kellemetlenségért. Arra nem tért ki Érsek miniszter, hogy a megye illetékesei és az MKP-s képviselők évek óta sürgetik a híd megújítását, s egyes vélemények szerint az „aládúcolás” nem javít majd a terhelhetőségen, csak arra lesz jó, hogy később omoljon össze…
Az izsai körforgalomról, amit a környék települései már hosszú ideje sürgetnek – mivel ezen az útszakaszon gyakoriak a balesetek, valószínűleg okkal –, a miniszter a sajtótájékoztatón nem ejtett szót. Végső megoldásra egyelőre ugyan várni kell, de a napokban aláírják a kivitelezővel a szerződést a híd aládúcolására. A munkálatok optimális feltételek mellett az év végére akár be is fejeződhetnek, és utána ismét használhatják a teherjárművek is. A híd teljes felújításáról most nem esett szó, októberben Komáromban tett látogatásán, amikor nem volt ideje és módja a városvezetés aggályait meghallgatni a Vághíd állapotával kapcsolatban, két évre „jövendölte” a munkálatok megkezdését.
A miniszteri sajtótájékoztató a tervezettnél rövidebbre sikeredett, mivel Érsek Árpád a nyitrai tragikus buszbaleset helyszínére sietett.
A Vág-híddal kapcsolatosan a közösségi portálon „Azonnali cselekvést követelünk” megnevezés alatt petíciót indítottak Komárom lakosai.
Ezenkívül a híd javítási munkálatai sürgetése érdekében tüntetést is szerveznek november végére a hídra vezető út felének lezárásával.
DUNATÁJ HETILAP 47/2019