HAZA HÍR-MIX A Kísértetház szelleme továbbra is zaklatja Janetet, azaz Szeles Chloet!

A Kísértetház szelleme továbbra is zaklatja Janetet, azaz Szeles Chloet!

681
hirdetés

Téved, aki azt hiszi, hogy november első hétvégéjén el kell búcsúznunk a hátborzongató rémtörténetektől és a viccesen szellemes rendezvényektől! Az egyesek által tökjó gondűzésnek vélt, mások által pedig a saját hagyományainkat elfedő, nyugatmajmolásnak tartott, halloweeni partik után magasabb szinten, a budapesti Karinthy Színházban folytatódik a földi lét és a túlvilág közti átjárókeresés. Paul Unwin Kísértetház című fekete komédiájában egy sokoldalú „selyés kisgimis” tehetség, az Izsán élő Szeles Chloe is szerepel – remekel…     

hirdetés

Pár évvel ezelőtt figyeltem fel Szeles Chloera, a Marianum Egyházi Iskolaközpont volt diákjára, aki színvonalas versmondással és népdalénekléssel emelte az intézmény ünnepségeinek színvonalát. Ezenkívül az időközben 12 éves kisgimissé cseperedett leányzó a népviseletgyűjtés, hegedülés, videóklipekben való szereplés, szinkronizálás terén is jeleskedett, s a további eredményeiről is szívesen számoltam be. Sőt, a Komáromi Jókai Színház Mefisztó és Az örökség című előadásában is szerepelt, egy nyár végi budapesti válogatón pedig bejutott a budapesti Karinthy Színház Kísértetház című előadásának szereplői közé…

Nos, az október 30-i exkluzív előadás után, másnap este mutatták be a Kísértetház (The Enfield Haunting) című thrillert – fekete komédiát Alexey Zolotovistkiy rendezésében, akinek az asszisztense Váradi R. Szabolcs volt. A londoni West End színpadán idén januárban debütált előadás magyar nyelvű ősbemutatója során Peggy anyuként Balázs Andrea, Rey nagybácskiként Lux Ádám, a lányát elvesztett párból a szellemvadász apaként, Mauriceként Lengyel Ferenc, a nejeként, Bettyként Dobra Mara lépett színpadra. Peggy nagylányaént, Margaretként Kovács Vecei Fanni, a kísértet által megszállt kisebb lányaként, Janetként kettős szereposztásban Szeles Chloe és Kotai Liza, Jimmy kisöccsükként pedig szintén felváltva Papp Marci és Krémer Máté bizonyíthatott.

A kétfelvonásos, unalmas üresjáratokat mellőző produkció az észak-londoni Enfield városnegyed Green Street 284. szám alatti önkormányzati lakásában 1978-ban állítólag megtörtént eseményen alapul. Bár Peggy, az egyedülálló anya átlagos körülmények között (nem pedig egy szellemek lakta régi kastélyban!), biztonságban akarta  felnevelni három gyermekét, ám megmagyarázhatatlan jelenségek sora dúlta fel az életüket. A gyerekek furcsa hangokat és rejtélyes suttogásokat kezdtek hallani, a bútorok maguktól megmozdultak. A szellem által megszállott Janet pedig olykor méterekre felemelkedett a levegőbe, máskor pedig az erős rohamaival, teste felforrósodásával és/vagy kihűlésével döbbentette meg a hozzátartozóit…

A 16 éven aluli nézőknek nem ajánlott előadás során a nagyszerű színészi alakításokon kívül erős hang- és fényeffektusok, vetítések, villogások, füsthatások is erősítik a mondanivalót. Az ahhoz kiválóan illeszkedő díszletet Ondraschek Péter, a hangulatfokozó jelmezeket pedig Kovács Andrea tervezte. Az említett két előadás után hosszasan zúgott, megérdemelt tapsvihar után az előzetes felhívás nyomán jelmezben érkezett nézők lefényképezkedhettek az odaillő, alkalmi fotóponton, s a Karinthy Színház e-mail címére elküldött, majd az intézmény facebookos oldalára feltöltött fotóikkal egy jutalmakkal párosuló versenybe is benevezhettek.

Az exkluzív előadás után Szeles Chloe olvasóinknak elárulta: nézőként több éve szívesen jár vissza Buda egyetlen folyamatosan játszó, családias hangulatú magánszínházába, amelyet 1982-ben Hököm Színpad néven Karinthy Márton alapított. Egyik kedvence a Nagymester című darabjuk, amelyben olyan kiváló színművészek játszanak, mint Balázs Andrea és Bodrogi Gyula.

„Nagy álmom teljesült azáltal, hogy immár én is ezen a színpadon bizonyíthattam” – szögezte le a mindössze 12 éves tehetség, akit nyár végén több száz jelentkező közül annak ellenére választottak ki Janet szerepére, hogy arra 14 év feletti gyerekeket kerestek. A Kísértetház szövegkönyvéből kapott részletet kellett megtanulniuk, majd azt saját improvizációjukkal színesítve bemutatni a válogató bizottságnak. „Nem izgultam a színészválogatón, inkább élveztem minden percét. Nagyon megörültem Olt Tamás színidirektor és a Moszkvában élő, de Magyarországon is gyakran dolgozó, orosz rendező, Alexey Zolotovitskiy levelének, melyben tudatták, hogy megkaptam Janet szerepét a humorral is színesített, hátborzongató thrillerben” – emlékezett vissza a történtekre.

Arról is szívesen beszélt, hogy az olvasópróbák után, szeptember utolsó hetében már a színpadon próbálták az egyes jeleneteket, miközben a neves, felnőtt színészek is nagyon barátságosak voltak velük.

„Nekem az egész, nagyon hangulatos, ám a folyamatos utazgatással együtt elég fárasztó próbafolyamat tetszett. Mivel orosz rendező irányításával dolgoztunk, ezért a szokványosnál érdekesebb volt a tolmácsok segítségével megvalósult munkamenet. Jóleső érzéssel töltött el minket, gyerekszereplőket a rendező úr és a felnőtt színművészek hozzánk való, kedves, barátságos viszonyulása, az olvasó-, majd a színpadi próbák alatt szinte egy valódi nagycsaláddá kovácsolódtunk” – fejtette ki.

A legintenzívebbnek a főpróbahét bizonyult, amely során minden nap reggeltől estig próbáltak. Csak azt fájlalja, hogy az osztálytársai az életkoruk miatt nem nézhetik meg a Kísértetházat.

„Az idő alatt iskolába sem jártam, hiszen vagy Komárom és Budapest között utazgattam, vagy budapesti családi barátoknál aludtunk az engem mindig elkísérő édesanyámmal. Szerencsére, mindent gyorsan meg tudok tanulni, ezért a hiányzásom alatt átvett tananyagot is igyekszem mielőbb bepótolni. Pár dolgozatot is meg kell írnom, a részleteket majd megbeszélem a pedagógusaimmal. Örülök annak, hogy Andruskó Imre igazgató úrral együtt ők is pozitívan állnak az előadói tevékenységemhez, gratulálnak a sikereimhez, amit ezúton is nagyon köszönök nekik! Az osztályfőnököm, Fél Szilvia a direktor úrral együtt tervezi az előadás megtekintését, de sajnos, mivel arra csak 16 évesnél idősebb nézőket engednek be, azt az osztálytársaim nem láthatják…” – magyarázta Chloe.

Nem titkolta: nagyon várta az október 31-i premiert és az azt megelőző, exkluzív előadást, melyek nagyszerűen sikerültek.

„Janet szerepével mindvégig tudtam azonosulni, a legnagyobb kihívást számomra a szellemjelenés következményének, vagyis annak a rohamnak a hiteles ábrázolása volt, amikor megszállt engem a démon. A rendező úrral sokat dolgoztunk azon, hogy mindez élethű, de közben kevés se legyen, és túlzásba se essek. Elmondta nekünk azt, hogy egy Janet nevű, londoni lány motorbalesete valóban megtörtént, s az immár idős névrokona mindmáig azt állítja, hogy ifjúkorában tényleg megszállta, zaklatta őt és a családját a halott lány szelleme. Bár mindez teljes mértékben sosem bizonyosodott be, de ahhoz elegendő volt, hogy Guy Lyon Playfair, a helyszínen egykor dolgozó szellemvadász beszámolói és felvételei e fekete komédia – thriller megszületését inspirálják. Zsinórban a harmadik előadásunkat november 2-án láthatta a közönség, amit majd november 9-én és decemberben követnek továbbiak. Emiatt is érdemes figyelemmmel kísérni a Karinthy Színház https://www.karinthyszinhaz.hu/eloadasok/41-kisertethaz honlapját és a https://www.karinthyszinhaz.hu/eloadasok/41-kisertethaz facebookos oldalát” – zárta tájékoztatását a „Selye-gimi” egyik büszkesége, aki a hozzátartozói után további régiónkbeli érdeklődőket is szeretettel vár a még nyitva tartó Kísértetházba. Az értesüléseink szerint közös zenei projektet is terveznek a szintén tájainkról származó, s az egyik budapesti előadására általa meghívott tamburás előadóművész-dalszerző Tamburildával…

Nagy-Miskó Ildikó, dunataj.sk

Temesi Ádám fotói

hirdetés