A pünkösdi sortáncjárás a legismertebb gútai hagyomány, évek óta a Kikelet Néptánccsoport tagjai táncolják végig a várost, hogy a szokás fent maradjon. Október 12-én szombaton délután 2 órától a Csemadok gútai alapszervezete szervezésében ismét megkezdődnek a táncpróbák, az újonnan alakuló Kikelet Ifjúsági Néptánccsoport vár minden felső tagozatos és középiskolás táncoskedvű fiatalt, a II. Rákóczi Ferenc Alapiskola tornatermébe.
A gútai Kikelet Néptánccsoport hivatalos formában 2010 óta létezik. Lelkes helyi fiatalok alapították, és tulajdonképpen a hagyományos pünkösdi sortáncjárásbólnőtte ki magát, akkoriban leginkább a Nagyboldogasszony Egyházi Gimnázium diákjai táncoltak a csoportban. Az évek során cserélődtek a táncosok, minden évben folyik egyfajta toborzás pünkösd előtt, de igény van rá, hogy legyen a kisvárosnak is egy néptánccsoportja.
A most induló próbákról Markovics Dávidot, a gútai Csemadok alapszervezetének vezetőségi tagját, táncoktatót kérdeztük.
Állandó csoport nem működött eddig Gútán, mindig volt erre törekvés, voltak kisebb-nagyobb próbálkozások is, változó sikerrel. Most igény is van rá, a mostani csapat, akik táncolnak, nagyon jó képességűek, nagyon jó közösség és lelkesek. Dórinak (Mészáros Dóra táncoktató) és nekem is, van most időnk és energiánk, ezért szeretnénk egy jól működő tánccsoportot. – tudtuk meg Markovics Dávidtól.
Most több fellépése is volt a csapatnak, ez mennyire lelkesítette a táncosokat?
Úgy érzem, ez jót tesz a csoportnak, szeretnek ebben részt venni, örülünk a meghívásoknak. Ezek a fellépések csapatépítő jellegűek, nagyon sokat segít a fiataloknak, ha ilyenekben részt vesznek, rendszeresen és közösen, mert van feladat, kihívás. Nagyon pozitívnak tartottam minden fellépést, nagyon jó tapasztalat a táncosoknak és nekünk, oktatóknak is. Van egy koreográfiánk, ami a sortáncon is ment, legtöbbször ezt mutatjuk be.
Mi a cél?
A legfontosabb cél, hogy legyen egy csoport, egy közösség, aki egész évben, vagy legalábbis a tanév teljes ideje alatt rendszeresen próbál, rendszeresen dolgozik, készül. Az idő meghozza, hogy majd mit hozunk színpadra és milyen gyakran. Legfontosabb célnak azt tartom, hogy Gútán is legyen állandóan működő együttes, ahova jó tartozni, ahova az emberek azért járnak, mert jól érzik ott magukat, hogy fejlődni tudjanak.
Tervezünk táncházat is, erre is van igény, és a korábbi tapasztalatok alapján jó szokott lenni, egyelőre szervezés alatt áll, keressük a megfelelő termet. A táncházba majd várunk mindenkit, aki a sortáncban már részt vett, meg új táncosokat is, akik most terveznek csatlakozni, de tényleg mindenkit, fiatalt, időset. A legfontosabb dolog egy táncházban hogy mindenki jöhet, az utcáról is, aki ki szeretné próbálni. Szeretném, ha majd beindul, Gútánés környékén az emberek tudjanak róla, hogy van táncház és látogassák is.
Most szombaton, október 12, délután 2 órától a szervezők minden felső tagozatos és középiskolás korú táncoskedvű fiatalt várnak a II. Rákóczi Ferenc Alapiskola tornatermébe.
Vadkerti Neszméri Csilla, dunataj.sk