HAZA RÉGIÓ A gyermekorvos figyelmeztet: a kisbaba túlhevülhet egy textilpelenkával letakart babakocsiban is

A gyermekorvos figyelmeztet: a kisbaba túlhevülhet egy textilpelenkával letakart babakocsiban is

2290
hirdetés

A jelenlegi renkívüli hőség komoly veszély forrása lehet a csecsemők és a gyermekek számára. A kirándulások, az üdülés, a vízparti való tartózkodás az egész család számára kiváló pihenési, felüdülési lehetőséget jelent, melynek viszont komoly kockázati tényezője az erős napsugárzás. Épp ezért kell a szülőknek nagy figyelmet fordítaniuk gyermekük egészségére. A kánikulában rejlő veszélyekre hívta fel a figyelmet a Komáromi Kórház gyermeorvosa, Oxana Loshak.

hirdetés

A nyári nap sugarai az utóbbi években lényegesen agresszívabb hatásúak, így a gyermeki szervezet számára veszélyesek lehetnek. Ebben az időszakban a gyerekek sokkal többet mozognak, sportolnak, játszanak, úsznak, ezért nagyobb a veszélye a túlhevülésüknek, bőrük leégésének, illetve a napszúrásnak. A szülőknek ezért fokozottan ügyelniük kell a megfelelő folyadékbevitelre és arra, hogy a gyermek mennyi ideig tartózkodik a napon.

A csecsemőkre különösen veszélyes a tűző napsugarak hatása. ,,A kisbaba szervezete túlhevülhet egy pelenkával letakart gyerekkocsiban is. Az anyukák sok esetben úgy vélik, hogy ilyen módon megvédik kisbabájukat a nap sugaraitól. Viszont ebben az esetben nincs kellő légmozgás a kocsi belsejében, ami 10 fokos hőmérséklet-emelkedést is okozhat. A túlhevülés a testhőmérséklet megemelkedéséhez, a bőr kipirosodásához, kiszáradáshoz, fejfájáshoz, fáradtsághoz, émelygéshez, hányáshoz, ingerlékenységhez vezethet. Ilyen esetekben a hűvösebb helyre való távozás és a kellő mennyiségű folyadékbevitel gyors javulást eredményezhet. Teljességgel megengedhetetlen, hogy a gyermeket bezárva hagyjuk az autóban, akár csak rövid időre is, például amíg bevásárolunk. A zárt autóban ugyanis ilyenkor a hőmérséklet pillanatokon belül elviselhetetlenné, életveszélyessé válik“ – figyelmeztet a szakorvos.

dav

Ha a túlhevülést okozó körülmények változatlanok maradnak, napszúrás következhet be, melyet láz és a kiszáradás tünetei (száraz nyálkahártya, a nyelv felszínén jelentkező lepedék), tudatvesztés és görcsök kísérnek. Az ilyen tüneteknél a gyermeket árnyékos helyre kell vinni, folyadékkal itatni és minél hamarabb egészségügyi ellátásban részesíteni. Az említett panaszok azonban nagyon könnyen megelőzhetők. A gyermek vízparti, természetbeni tartózkodását tanácsos a reggeli és az esti órákra korlátozni, semmiképp ne legyen kitéve a tűző napsütésnek, mindezek mellett biztosítani kell számára a kellő mennyiségű folyadékbevitelt, megelőzendő a kiszáradását. Fontos továbbá a könnyű nyári viselet, a napozókrémek, valamint a jó minőségű napszemüvegek használata és a fej kalappal, sapkával történő védelme.

A gyerekeknél nyaranta gyakoriak az emésztési, több esetben vírusos eredetű panaszok is, melyek sokszor az élelmiszerek, főleg a tejtermékek melegben való nem megfelelő tárolásából adódnak. „Azt megelőzően, hogy a kicsiket fagylalttal vagy süteménnyel kínálnánk, pontosan meg kell győződnünk arról, hogy biztosított volt-e ezek megfelelő tárolása és a lejárati időre is fokozottan oda kell figyelni“ – tette hozzá Oxana Loshak doktornő. A nyár kezdete óta rendelőjükben közel 50 esetben kellett túlhevült gyermeket ellátniuk, leggyakrabban 3–6 éves korúakat.

Agel SK, (N.Zs.)

hirdetés