HAZA KULTÚRA A felvidéki, főleg a perbetei alkotók is jeleskedtek a XXIV. Nemzetközti-Magyar Fotószalonon

A felvidéki, főleg a perbetei alkotók is jeleskedtek a XXIV. Nemzetközti-Magyar Fotószalonon

426
hirdetés

A hagyományokhoz híven október 23-án a komáromi Kossuth téri Csemadok Galériában nyílt meg a Nemzetközti-Magyar Fotószalon legutóbbi felhívására beküldött képek javából megrendezett vándorkiállítás, amely ott november 12-ig látható. A Magyar Fotóművészek Világszövetsége által hirdetett szakmai megmérettetésre 6 ország 140 pályázója összesen 1531 pályamunkát nyújtott be. A további részletekről Nagy Tivadar mérnök, az MFVSZ alelnöke számolt be a szerda esti megnyitó ünnepségen.

hirdetés

Stubendek László, a Csemadok Komáromi Városi Szervezetének elnöke köszöntötte a jelenlevőket, akiknek a magvát a szlovákiai Petzval József fotós körversenyen a napokban immár hetedik alkalommal (!) győzött, helyi Helios Fotóklub tagjai képezték, élükön Holop Ferenc elnökkel és Kopják Angelika alelnökkel.

Egyúttal köszönetet mondott Nagy Tivadarnak azért, hogy e versenybe mintegy két évtizede bevonja a felvidéki fotográfusokat is, s a világszövetség tagjainak közreműködésével minden évben több felvidéki és észak-magyarországi helyszínen rendezi meg a „Fotószalon-kiállítást“. Hozzátette: ő mindezt szívügyének tartja. A sikeres, kreatív alkotóknak pedig gratulált a „csemadokosok“ nevében.

Azután átadta a szót a fő szervezőnek, aki szintén üdvözölte a teremben levőket, köztük Szénássy Tímeát, a komáromi város önkormányzat mellett működő illetékes bizottság elnökét. A beszédéből azt is megtudtuk, hogy a felnőttek az idén 5 tematikus kategóriába nevezhettek, továbbá most is szerepelt az ifjúsági kategória, három korcsoportra osztva: 15 éves korig, 16-21 évesek, 22-28 évesek.

Az első, vagyis az általános színes és monokróm kategória mellett a második kategóriát az egyik legnagyobb magyar fotográfus, André Kertész születésének 130. évfordulója alkalmából, az életének és munkásságának szentelték. A harmadik kategória a Magyar találmányok címet kapta. A negyedik kategóriába, amely témája a fa volt, természetfotókat lehetett beküldeni. Az ötödik kategóriába archaikus eljárással készített képeket vártak a szervezők. Az ifjúsági kategóriában pedig a 15 évnél ifjabb fotósok kötetlen témában küldhették el a munkáikat.

Az idei fotószalonra 6 országból (Magyarországról, Szlovákiából, Szlovéniából, Romániából, Kanadából és az Amerikai Egyesült Államokból) 140 alkotótól 1531 fénykép érkezett. Azokat ezúttal is neves szakmai zsűri értékelte, melynek a következő fotóművészek voltak a tagjai: prof. dr. Dorel Găină Gerendi fotó- és képzőművész (a kolozsvári egyetem művészeti oktatója), Lőkös Zoltán fotóművész Magyarországról, Szabó Imre fotóművész Szerbiából. Az archaikus kategóriát pedig két magyarországi fotográfus: Fiala De Gábor és Zalka Imre, a kategória szakértői értékelték.

„A szakmai zsűri 320 fotót ítélt meg kiállításra alkalmasnak, amelybe a versenyben egységet alkotó Szlovákiából és Észak-Magyarországról (közös felvidéki régió), 18 szerzőtől 55 fénykép került be. Itt, a Csemadok Galéria falain ezekből a fotográfiákból egy 45 képből álló válogatást láthatunk. Mivel ez egy vándorkiállítás, a Fotószalon budapesti kiértékelése után, Szlovákiában több helyen rendezünk tárlatokat: Dunaszerdahely és Komárom után a lévai Reviczky Házban, a naszvadi Városi Művelődési Központban, a párkányi Barta Gyula Galériában, valamint a magyarországi Ózdon, Miskolcon és Egerben is“ – árulta el Nagy Tivadar.

Majd hangsúlyozta: „Az idei év ismét sikeres volt a felvidéki régió fotográfusai számára.

Felnőtt alkotóink egy arany- , két ezüst- és két bronzérmet, valamint hét oklevelet szereztek. Aranyérmet érdemelt a perbetei Varga Tibor, ezüstérmet a bősi Bátky Tamás és a naszvadi Holop Ferenc, bronzérmes lett a szintén perbetei Erdélyi Eszter és az ózdi Varga István“. (Az oklevélben részesültek névsora a cikk végén olvasható.)

A felsoroltakon kívül a következő felvidéki alkotók fényképeit is beválogatták a kiállítandó művek közé, a 320-as válogatásba: Halász Gizka (Csallóközaranyos), Mészáros Lajos (Léva), Újhelyi Dóra (Perbete) – emléklap, Szántó László (Nagyigmánd), Bánóczi László (Sajókeresztúr), Szathmáry-Király Ádám (Sajógalgóc), Sándor-Tóth Zsuzsanna (Hatvan) és Fenyvesi Linett (Miskolc).

A méltató a fotográfusoknak szeretettel gratulált, az alkotómunkájukhoz pedig további sok sikert kívánt. Közülük a jelen levőknek átadta a megérdemelt érmeket és okleveleket, Stubendek Lászlónak pedig megköszönte a sokéves együttműködést.

A megnyitó elején a Komáromi Művészeti Alapiskola tehetséges növendékei közreműködtek. A bevezetőben Tóth Máté (zongora) előadásában Eric Clapton Autumn Leaves című szerzeményét hallhattuk, felkészítő tanára František Petr volt. A megnyitó végén pedig Majer Jázmin előadásában Balázs Fecó Érints meg című dala hangzott el, felkészítő tanára Balogh Rózsa volt, zongorán kísérte Tóth Máté.

Lássuk, hogy kiknek a fotográfiái láthatók a Csemadok Galéria falain!

Varga Tibor (Perbete) az MFVSZ aranyéremét kapta 4 képből álló kollekciójáért, az archaikus eljárással készített képek kategóriában,

Bátky Tamás (Bős) az MFVSZ ezüstérmét kapta a Deformáció című képéért az André Kertész-kategóriában,

Holop Ferenc (Naszvad) az MFVSZ ezüstérmét kapta a Kockakód című képéért a Magyar találmányok kategóriában,

Erdélyi Eszter (Perbete) az MFVSZ bronzérmét kapta Az élet utat talál című képéért az ifjúsági kategóriában 15-éves korig,

Varga István (Ózd) az MFVSZ bronzérmét kapta a Make Up című képéért a Magyar találmányok kategóriában és oklevelet az Egy sorozat vége című képéért az André Kertész-kategóriában,

 Toldi Zorán (Érsekújvár) az MFVSZ oklevelét kapta a Hosszú útra készülő ember tekintete című  képéért az Általános kategóriában és a Villanyégő című képéért a Magyar találmányok kategóriában,

Dr. Agócs József (Salgótarján) az MFVSZ oklevelét kapta a Vízalattúszó című képéért az André Kertész kategóriában,

Kállay László (Eger) az MFVSZ oklevelét kapta a Januári hajnal című képéért a Természetfotó-kategóriában,

Koós László (Miskolc) az MFVSZ oklevelét kapta a Kisvasút a fák között című képéért a Természetfotó-kategóriában,

Pinke Kornél (Perbete) az MFVSZ oklevelét kapta a Lemenőben című képéért az ifjúsági kategóriában-15 éves korig.

Nagy-Miskó Ildikó, dunataj.sk

hirdetés