HAZA RÉGIÓ A Duna két partján élők együtt emlékeznek meg Komárom visszacsatolásának 86. évfordulójáról

A Duna két partján élők együtt emlékeznek meg Komárom visszacsatolásának 86. évfordulójáról

248
hirdetés

A dél-komáromi Endresz Csoport Egyesület társrendezőkkel együtt,  november 6-án 18 órától a Szabadság téren működő Polgármesteri Hivatal dísztermében, valamint az épülete főbejáratánál található Horthy-emléktáblánál zenés-irodalmi-történelmi esttel, ünnepi beszéddel és koszorúzással emlékezik meg Komárom visszacsatolásának 86. évfordulójáról. A tartalmasnak ígérkező, ingyenes rendezvényre a helyieken kívül a Duna bal partjáról is várják az érdeklődőket.

hirdetés

Az Összetartozás Városában található Horthy-emléktáblát az Endresz Csoport Egyesület és a Horthy Miklós Társaság a felvidéki Egy Jobb Komáromért Polgári Társulással együtt, 2020-ban leplezte le. Magyarország Kormányzója ugyanis 1938. november 6-án a szemközti hősi emlékszobor mellett szállt lóra, majd ahogy az emléktáblán is olvasható: „a Magyar Honvédség csapatai élén bevonult a húsz éves cseh rabság alól felszabadult Komáromba“.

Az első bécsi döntés következtében Csehszlovákia elveszítette a főleg magyarok által lakott, felvidéki területek nagy részét, közel 12 ezer négyzetkilométert, hozzávetőleg 860 ezer lakossal. A magyar honvédség 1938. november 5. és 10. között vonult be a csehszlovák hadsereg által kiürített területre, ahol a lakosság mindenütt örömmel fogadta a katonákat. E döntésnek köszönhetően újra magyar lett Kassa, Rozsnyó, Ungvár, Munkács, Beregszász, Rimaszombat, Érsekújvár, Komárom, Léva, Losonc és Fülek városa. Komáromba és Kassára maga Horthy Miklós kormányzó érkezett fehér lovon, Kassán pedig szlovákul is üdvözölte a helyieket.

Dél-Komáromban minden ősszel megtartják a város visszacsatolására emlékeztető nyilvános rendezvényeket, összhangban a kettészelt Komárom mindkét polgármestere által Polgármesteri Díjjal elismert, immár 21 éves Endresz Csoport Egyesület jelmondatával: „Csak a múltat ismerve épülhet a jövő“.

Arlett Tamás, ezen egyesület elnöke a szervezők, fellépők és közreműködők nevében portálunknak elmondta: „Mindenkit szeretettel várunk a szerda esti eseményre, amelynek a történelmi tényeken kívül további felvidéki vonatkozása is lesz. Ugyanis az Őrzők „Valahol aláírtak valamit…“ című zenés-irodalmi-történelmi előadásának egyik szereplője a felvidéki Marcelházáról származó Gál László, Soóky Gál László irodalmár-publicista fia“.

A lélekemelő összeállítás szereplői a trianoni békediktátum szülte magyar kálváriát éneklik meg a verseken és a korabeli visszaemlékezéseken keresztül. Az est során olyan költők, írók versei hangzanak el, mint Wass Albert, Gyula diák, Kós Károly, Karinthy Frigyes, Reményik Sándor, Soóky László, Sík Sándor, Ratkó József. A műveik közül többet Cseh Tamás és Dinnyés József hajdani előadásából is ismerhetünk, valamint népdalok és korabeli, feldolgozott katonadalok is elhangzanak. Azokban a könnyfakasztó, sajgó, fájdalmas emlékezés mellett ott van a magyarság feltámadásának reménysége is…

A tavalyi megemlékezésen dr. Somogyi Alfréd, a Selye János Egyetem Református Teológiai Karának dékánja mondott szívmelengető beszédet. Vélhetően az idei is tartalmas, üzenet értékű lesz… Ahogy akkor, úgy a résztvevők majd ez alkalommal is elhelyezik koszorúikat a Horthy-emléktábla alatt, és mécseseket gyújtanak a Trianon utáni sokkban élt magyar nemzet számára természetesen hazatérésnek számított visszacsatolás 86. évfordulójára emlékezve.

Nagy-Miskó Ildikó, dunataj.sk

hirdetés