HAZA RÉGIÓ A cél: mártírjaink példaértékű helytállásának köztudatba építése

A cél: mártírjaink példaértékű helytállásának köztudatba építése

191
hirdetés

Hitvalló egyház magyar mártírjai címmel, október 9-én a Selye János Egyetem Konferencia-központjában harmadízben tartott nemzetközi tudományos konferenciát ezen egyetem Református Teológiai Karának Történeti Tudományok Tanszéke, illetve XX. századi Egyháztörténeti Kutatóintézete. A Kultminor és a pozsonyi Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ által is támogatott tanácskozás célja az volt, hogy élővé tegye a történeti egyházaink XX. századi diktatúrák alatti üldözéséről szóló párbeszédet. A szervezők e rendezvénnyel hangsúlyozni kívánták a nemzeti és keresztény értékrend mindenkori fontosságát és azt, hogy papjainknak, lelkészeinknek mindig erőteljes egyház- és nemzetmegtartó szerepük volt.

Dr. Somogyi Alfréd és Földváryné dr. Kiss Réka a megnyitón

Dr. Somogyi Alfréd, a házigazda kar dékánja a Konferencia-központ aulájában nyitotta meg az egésznapos konferenciát, s az előadók és a hallgatóság üdvözlése után felkérte dr. Jerguš Sivošt, a pozsonyi Nemzeti Emlékezet Intézetének elnökét arra, hogy ossza meg a témakörrel kapcsolatos gondolatait a jelenlevőkkel.

hirdetés

Utána Földváryné dr. Kiss Réka, a budapesti Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnöke tartott előadást, melyet további érdekes eszmefuttatások követtek a K7-es teremben. A konferencia teljes műsora itt található: https://rtk.ujs.sk/documents/Program,%202024.okt%C3%B3ber%209.%20konfer….

Dr. Jerguš Sivoš, a pozsonyi Nemzeti Emlékezet Intézetének elnöke is előadott

Somogyi dékán úr a Ma7-nek elmondta: „A Hitvalló egyház magyar mártírjai címmel egy sorozatot kívántunk elindítani, ami sikerült, hiszen annak immár a harmadik része valósulhatott meg. Segítségével a XX. század egyháztörténetének fehér foltjait próbáljuk meg kicsit satírozni. Elsősorban a diktatúrák árnyékában élő egyházak történetét kutatva, vagyis a Tanácsköztársaság, a hitleri és főként a kommunista diktatúra idején történteket, azaz a sztálini időszak egyháztörténeti eseményeit felfedve”.

A téma szakavatott ismerői

Hozzátette: korábban volt olyan jeles előadójuk, aki tudatta velük azt, hogy a Vatikáni Levéltár archívumában ilyen vonatkozásban mi kutatható.

„Az is örvendetes, hogy ezen a konferenciánkon köszönthetüjk dr. Jerguš Sivoš urat, a Nemzeti Emlékezet Intézetének elnökét és Földváryné dr. Kiss Rékát, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnökét. Számunkra mindkét helyszín nagyon fontos, hiszen a kutatóink az adott témában Pozsonyban és Budapesten is nagy érdeklődéssel kutatnak“ — magyarázta.

A házigazda intézmény és az egyik támogató elérhetőségei

Azt is megemlítette, hogy e témakörben, amely több országot érint, például lengyelországi, romániai és ukrajnai szakemberek is kutatnak.

„Az idei konferenciánkra kárpátaljai előadókat is hívtunk, akiknek bőven van mit mondaniuk a sztálini időszak egyházpolitikájáról. Tehát a tanácskozásunk nemzetközi mivolta nem merül ki a hazai és magyarországi előadók jelenlétében. Azt azonban nem rejtjük véka alá, hogy elsősorban a hitvalló egyházak, legyen az református, katolikus vagy evangélikus, magyar mártírjainak sorsa érdekel minket.

Hisszük, hogy egyházaink történetében sok a találkozási pont a kommunista elnyomás évtizedeiből. De hangsúlyozandó: a diktatúrák idején nem csak a magyar egyházakat nyomták el, hanem a sztálinizmussal és a hitlerizmussal szembeszegülőket másutt is üldözték, akár ki is végezték. Az előadásaink során hangsúlyozni kívánjuk a nemzeti és keresztény értékrend mindenkori fontosságát és azt, hogy papjainknak, lelkészeinknek erőteljes egyház- és nemzetmegtartó szerepük volt a Felvidéken is. Célunk, hogy köztudatba építsük példaértékű helytállásukat. Ezért fórumot biztosítunk valamennyi kutatónak, akik ezeket az időszakokat igyekeznek feltárni, s itt közzétehetik a kutatásaik legfrissebb eredményeit. Ahogy azt a karunk honlapján és facebookos oldalán is meghirdettük: a nyilvános és ingyenes rendezvényünkre a szakmabelieken kívül további érdeklődők is beülhettek“ – fejtette ki Somogyi Alfréd dékán.

Feszült figyelem övezte az előadásokat

Végül azt is elárulta, hogy valamennyi konferenciájuk kapcsán egy-egy kötetet jelentetnek meg. „Ez már két alkalommal megtörtént, s bízom abban, hogy az idei anyagot is sikerül egy újabb kötetben kiadnunk. A könyvkiadáshoz és a tanácskozások megtartásához mindig igyekszünk pályázati pénzeszközöket szerezni. Örvendetes, hogy az ügyünket a Kisebbségi Kulturális Alap – Kultminor és a pozsonyi Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ is támogatta“.

Nagy-Miskó Ildikó, ma7.sk

hirdetés