Kezdetét vette Szocsiban a XXII. téli olimpia: a 16 napon át tartó versenysorozatot Vlagyimir Putyin orosz államfő nyitotta meg közép-európai idő szerint péntek este az Olimpiai Stadion elnöki páholyából.
A tizennyolcadikként bevonult magyar küldöttség nemzeti zászlaját a váltó tagjaként 2009-ben Európa-bajnok rövidpályás gyorskorcsolyázó, Heidum Bernadett vitte a megnyitón, melyen Áder János köztársasági elnök is jelen volt.
Szocsiban 88 ország csaknem 3000 sportolója – köztük 16 magyar – indul. Az ötkarikás esemény, melyen 15 sportág 98 versenyszámában avatnak győztest, február 23-ig tart.
A megnyitó a 2014-es évszámra utalva helyi idő szerint pontban 20.14-kor vette kezdetét az orosz, cirilbetűs ábécé bemutatásával a legnagyobb orosz történelmi személyeket, művészeket, illetve találmányokat felvillantva példaként a 33 betűhöz. Ezt követően megkezdődött az est főszereplőjének, Ljubovnak (oroszul: szerelem) az álomutazása, de a nyitófelvonásba kis hiba csúszott, ugyanis a levegőben az öt világító hópehelyből csak négy alakult át karikává, az ötödik nem, így nem sikerült kirajzolni az olimpia jelképét, az öt karikát.
Az orosz zászló felvonása és az orosz himnusz meghallgatása után megkezdődött a sportolók felvonulása, így a folytatásban – a 40 ezer néző mellett – ők is élvezhették a látványos műsort. A játékok történetében először nem a stadion valamelyik széléről érkeztek, hanem a küzdőtér közepén, alulról bukkantak elő. A sort az olimpia szülőhazája, Görögország küldöttsége nyitotta, a nagyjából egyórás felvonulást pedig házigazdaként Oroszország csapata zárta. A Dominikai Közösség, Málta, Paraguay, Kelet-Timor, Togo, Tonga és Zimbabwe első alkalommal szerepel téli olimpián, India képviselői pedig ezúttal az ötkarikás zászló alatt versenyeznek az Indiai Olimpiai Bizottság felfüggesztése miatt.
A sportolók bevonulása után ismét a show következett: utazás Oroszország történetében, művészetében és kultúrájában, melynek során felbukkant többek között az 1917-es forradalom, a balett, Moszkva, vagy éppen a mostani játékok három kabalafigurája, a jegesmedve, a hópárduc és a nyúl. A műsorban fellépett Nyikolaj Valujev egykori nehézsúlyú világbajnok profi ökölvívó is. Látványban nem volt hiány: gigantikus fényfestészetet jelenítettek meg a küzdőtéren, volt tűzijáték, és még hóesést is sikerült szimulálni.
Ezt követően Dmitrij Csernisenko, a szervezőbizottság vezetője köszöntötte a résztvevőket, majd Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tavaly megválasztott elnöke szólt a közönségéhez és a sportolókhoz. A német sportvezető többek között arról beszélt, hogy lehet élni megkülönböztetés nélkül, és az olimpia a falak emelése helyett éppen a hidak építéséről szól. Ezt követően felkérte Vlagyimir Putyint, a vendéglátó ország elnökét, hogy nyissa meg az olimpiát.
Ezek után nyolc híres orosz sportoló és közéleti személyiség kezében megérkezett az éppen százéves olimpia zászló a 2018-as labdarúgó-világbajnokság egyik helyszínének is kiválasztott, a közeli hegyről elnevezett Fist Olimpiai Stadionba. Az ötkarikás lobogó felvonása közben az olimpiai himnuszt Anna Netrebko világhírű szoprán énekelte el. A sportolók olimpiai esküjét Ruszlan Zaharov rövidpályás gyorskorcsolyázó mondta el, majd esküt tettek a bírák és az edzők is.
Az olimpiai láng Marija Sarapova teniszező révén érkezett a stadionba, majd Jelena Iszinbajeva rúdugró, a tengerparti olimpiai falu polgármestere vette át, de együtt futottak tovább. Aztán Alekszandr Karelin birkózó és Alina Kabajeva ritmikus gimnasztikázó csatlakozott hozzájuk, mindketten futottak pár métert a lánggal, melyet végül Irina Rodnyina párosban háromszoros olimpiai, tízszeres világ- és 11-szeres Európa-bajnok műkorcsolyázó, valamint Vlagyiszlav Tretyak háromszoros olimpiai és tízszeres világbajnok jégkorongozó vitt tovább. Ők ketten kifutottak a stadionból, végig Tretyak kezében volt a fáklya, de aztán az Olimpiai Park közepén álló kandeláberhez érve együtt lobbantották fel a lángot.
A csaknem háromórás műsor tűzijátékkal zárult.
MTI