Az idei Betlehemi Békeláng egy kicsit más mint az előző éveké, 2024-ben ugyanis felsőausztriai Christkindl zarándoktemplomból Steyrből, Betlehem testvérvárosából érkezett, ugyanis a Közel-Keleten zajló háború jelentős kihívást állított a békeláng betlehemi barlangból való elhozásában. Ezért 2024-ben a tavaly elhozott és azóta őrzött lángot továbbította a Békeláng gyermek, a kilencéves Matthias Secklehner. Az esemény idei mottója: „A reménység Istene pedig töltsön be titeket a hitben teljes örömmel és békességgel…” (Rom 15, 13).
Gútára december 20-án érkezett meg a Betlehemi Békeláng a 74. számú Palkovich Viktor cserkészcsapat közreműködésével. A komáromi cserkészektől kapott lángot Gútán,a városházán adták át az érdeklődőknek, de a templomban is átvehető. A cserkészekrövid kultúrműsorral, karácsonyi vers-összeállítással emelték az átadás ünnepi hangulatát.
A Betlehemi Békelángot eredetileg a szentföldi Jézus Születése bazilika örökmécsesének lángjáról gyújtják meg, és hozzák el Bécsbe, onnan terjed Európa-szerte. A béke szimbólumaként ragyog az egész világon karácsonykor.
A láng történeti háttere a 11. századig nyúlik vissza, amikor II. Orbán pápa felhívására a keresztes hadjárathoz csatlakoztak a firenzei lovagok, hogy Jeruzsálemből a reményt jelképező békelángot elhozzák a városba, ők csak három évvel később 1099-ben karácsony előtt érkeztek vissza Firenzébe. II. Orbán pápa ekkor már nem élt, de a békelángot a helyi katedrálisban helyezték el, az emberek innen vitték haza.
A cserkészek által is felkarolt Betlehemi Békeláng mozgalma pedig Ausztriából származik. 1986-ban Ausztriában egy szudétanémet származású hölgy, Ada Brandstetter felkereste az Osztrák Rádió és Televízió (ORF) szerkesztőjét, szerette volna az édesapjától hallott szudétanémet szokást feleleveníteni, amely szerint a főtereken egy gyertyákkal teli lucfenyőt állítottak fel, és a gyermekeknek azt mondták, hogy a Krisztus Gyermek maga gyújtotta meg a gyertyákat. Így 1986-ban karácsony előtt elhozták a lángot Betlehemből repülőgéppel Linzbe.
Egy bécsi cserkészvezető, Bertl Grünwald 1988 karácsonyán kapta meg először a békelángot szomszédjától. A következő évben a bécsi és más osztrák cserkészek nagy lelkesedéssel álltak munkának.A magyarországi cserkészek már 1989-ben csatlakoztak a kezdeményezéshez, a szlovák cserkészek pedig 1990-től hozzák el a békelángot. Az SZMCS 1991 óta az azóta elhunyt Lőrincz János pozsonyi öregcserkész kezdeményezésére veszi át a lángot az osztrák cserkészektől.
Az idei központi békeláng átadó december 14-én volt, Bécsben, onnét terjedt el Európában, és a világon, december 15-én Pozsonyban és Párkányban is szerveztek átadó ünnepséget, hogy onnét egész Szlovákiában terjeszthessék a békét szimbolizáló lángot. A Felvidéken 120-150 központi helyre jut el, ahonnét a helyi személyek, polgármesterek vagy aktivisták viszik tovább, így jutott el Gútára és környékére is.
Vadkerti Neszméri Csilla, dunataj.sk