HAZA HÍR-MIX A hetényi iskola: a magyar közösség fontos láncszeme

A hetényi iskola: a magyar közösség fontos láncszeme

768
hirdetés

Tarczy Lajos Hetény község szülötte, az ő nevét viseli az alapiskola, minden évben megszervezik a Tarczy Emléknapot, idén már 23. alkalommal. December hatodika Tarczy Lajos születésének napja, 217 évvel ezelőtt látta meg a napvilágot, ennek tiszteletére: koszorúzással, elsősök avatásával, előadással, Mikulásozással, kézműveskedéssel telt a nap.

hirdetés

Amíg a gyermekeknél a Mikulás kiderítette, jól viselkedtek-e, a felnőttek Rancsó Andreától helytörténeti előadást hallgattak, a múlt után pedig szóba került a jövő is, mert az oktatási reformtervezetet – és annak várható hatásait a hetényi iskolára – is bemutatták.

Czibor Angelika az iskola igazgatója köszöntötte a 23. alkalommal megszervezett Tarczy Emléknapra első ízben érkező és visszatérő vendégeket, többek közt a magyarországi Agrárminisztérium Hungarikum Főosztályának munkatársát, a Rákóczi Szövetség képviselőjét, a Magyar Szövetség képviselőit: Koczkás Beátát és Zink Vass Nórát, a Videó Alapítvány képviselőit, a Comenius Intézet és a Selye János Egyetem képviselőjét, a környező falvak polgármestereit, a helyi szervezetek, intézmények képviselőit. Üdvözölte azokat is, akik segítik az értékgyűjtő munkát és a mai kiállítás anyagához is hozzájárultak, az iskolához kötődő embereket és a támogatókat.

Az iskola 25 éve vette fel Tarczy Lajos nevét, az emléknap célja pedig az, hogy megmutassák: méltóak a nagy előd hagyatékához és újító szellemiségéhez. Az igazgatónő megköszönte a vendégeknek, akik Magyarországról és Felvidékről érkeztek, hogy kíváncsiak „egy kislétszámú felvidéki oktatási intézmény sorsára, életére, és ezáltal is a magyar közösségünk fontos láncszemének érezhetjük magunkat.”

Az igazgatónő beszédét követeőnkoszorúzással tisztelegtek Tarczy Lajos, filozófus, természettudós, a Pápai Református Kollégium tanára és a Magyar Tudományos Akadémia tagja emléke előtt, közben a Tarczys diákok alkalmi kórusa a Magyar vagyok, magyarnak születtem kezdetű dalt énekelte.

Az ünnepség az iskola tornatermében folytatódott, ahol Czibor Angelika az iskola igazgatója kiemelte: a pápai Tarczy Lajos Általános Iskola is ma tartja meg a tudósról elnevezett emléknapját, ahova küldöttséget küldtek a hetényi Tarczy Lajos Alapiskolából, hiszen egy Németországban élő Tarczy leszármazott a bélyeggyűjteményét mutatta be ott.

A szülőknek is megköszönték, hogy ezt az intézmény választották, bíznak benne, hogy kilencedikből mindenki felkészülve az életre távozik az iskolából.

A kiselsősöket az igazgatóhelyettes, Lelkes Ágnes mutatta be, a 18 bátor tanuló, akik Marcelházáról, Patról, Virtről, Madarról és Hetényből látogatják az intézményt, megkapták az összetartozást jelképező „Tarczys nyakkendőt”, amit az iskolai ünnepek alkalmából viselnek majd. Szintén megkapták a nyakkendőt az iskola új pedagógusai és alkalmazottai. A diákoknak sok kellemes tanulási élményt kívánt az igazgatóhelyettes, az új pedagógusoknak pedig azt, hogy legyen részük sok sikerben, és maradjanak soká a pályán.

A Tarczyssá avatás után a Gólyaláb Színjátszó Csoport a Soványító palacsinta című előadásukkal kedveskedtek a közönségnek, ezért az előadásukért a Duna-Menti Tavasz országos gyermek báb- és színjátszófesztiválon aranysávos minősítést és a gyerekzsűri díját kapták meg.

A színjátszók előadása után a diákok karácsonyi összeállítását láthatták a jelenlévők.

Míg a diákok a Mikulást és barátait várták a vendégek Rancsó Andrea előadását hallgatták, az iskola folyosóján látható kiállításról, amely a régi és az új, a múlt és a jövő összefonódását mutatta be: Értékeink és a digitális világ címmel.

Hogy konkrétan az iskolában mit hoz a jövő, arról az igazgató Czibor Angelika tartott előadást, bemutatva azt is, 10 évvel ezelőtt milyen volt az iskola, milyen ma, és mire lehet számítani, ha a kurrikuláris reform beindul. Az intézmény vezetője kiemelte, nem volt egyszerű az elmúlt 10 év, de az iskolabusznak, amit a Rákóczi Szövetségtől kaptak és a Videó Alapítványnak köszönhetően a környező falvak diákjainak utaztatását meg tudták oldani, így gyarapodott az iskola létszáma is.

Kotiers Éva előadásában az eszme és a gyakorlat párosult, hiszen a Fenntarthatóság az iskolában című előadásában az intézmény mindennapjait mutatta be, sok képpel és gyakorlati tapasztalattal.

Egyértelműen az derült ki az előadásból, hogy ha a csapat, aki jó, a pedagógusok, akik tanítanak, nevelnek szívvel és lélekkel végzik a munkájukat, akkor csak kiváló eredményeket lehet elérni.

Az iskola hű Tarczy Lajos gondolataihoz, a tanárokemberiességre is tanítják a gyerekeket. Emellett a haza, a hon szeretetére, az anyanyelv szépségére, az iskolában következetesen és szeretetteljesen bánnak a diákokkal.

A Tarczy Emléknapon résztvevő vendégek azt láthatták, hogy az iskola vezetői, alkalmazottai és a diákok is büszkék az iskolára, büszkék rá, hogy viselhetik az összetartozást szimbolizáló nyakkendőt. Büszkék rá, hogy közösségi emberekké akarják nevelni a gyerekeket, a tanulmányi eredmények kimagaslóak. Hogy kis faluban is lehet jó, magas színvonalú oktatási intézményt működtetni, erre kiváló példa a hetényi Tarczy Lajos Alapiskola.

 

Vadkerti Neszméri Csilla, dunataj.sk

hirdetés