HAZA RÉGIÓ Több mint egy éve működik a borlaboratórium Muzslán

Több mint egy éve működik a borlaboratórium Muzslán

355
hirdetés

Mint ismeretes, a Dél-Szlovákiai rész egyik legértékesebb borvidéke a muzslai szőlőhegy és környéke.
Az INTERREG keretében az Ister – Granum EGTC termékhálózatának egyik fejlesztése Muzslán 2022 augusztusában átadott térségi borászati szolgáltató ház és borlaboratórium, amely a Párkány környéki borászokat, kistermelőket szolgálja ki. Az egykori üzlet helyén lévő laboratóriumban borminták minőségi bevizsgálására nyílik lehetőség. A hozzá tartozó konferenciaterem szakmai tanácskozások, borbemutatók helyszíne lett. A muzslai az első közösségi borlabor, amit kimondottan Párkány és környéke kiszolgálására hoztak létre, beleértve Esztergomot, Kesztölc és Nyergesújfalu térségét is, elvégre határon átnyúló programról van szó.

hirdetés

A projekt összértéke 300 ezer euró, uniós támogatásból, a határon átnyúló INTERREG program keretében valósult meg, az Ister-Granum EGTC helyi termékhálózatának egyik fejlesztéseként. A projekt célja az volt, hogy a helyi borászkodásba bevigyék a tudományosságot. Eddig, ha valami gond volt a borokkal, a borászoknak nem volt lehetőségük megtudni, tanulmányozni a problémákat. Itt most számszerűen megmutatkoznak az összetétel és más paraméterek eltérései, amelyekre pontosabban tudnak reagálni a borászok.
Visszaemlékezve a ’90-es évekre, amikor ezeken a tájakon nem születtek nagy borok az akkori szőlészek inkább a szőlőtermelésre koncentráltak, a termésüket értékesítették. Az akkori, országosan 30 ezer hektárnyi szőlőterület reálisan a harmadára csökkent. Akkor nem a minőségre mentek, a bőtermő fajtákat helyezték előre.


A borlaboratórium vezetője Szép Rudolf mérnök, aki élelmiszeripari vegyészként végzett még a régi rendszerben. Akkor kezdett el dolgozni a nyitrai állami borüzem párkányi leányvállalatánál. A rendszerváltás után a fióküzem tönkrement, majd később állami hivatalban dolgozott. Azok a munkahelyek is a ’90-es évek megszokott forgatókönyve szerint fejezték be tevékenységüket. Azután állami hivatalban dolgozott.

A modern, csodagépekkel felszerelt laboratóriumban, gyors képet ad a borok összetételéről. A műszerek, a berendezés beszerzését nagyban segítette és támogatta a Bélai Kastélyborászat is, s ezzel segítette, hogy már nemcsak kisgazdaságok, hanem vezető borászatok is ide hordják a mintáikat. Ennek nemzetközileg is elismert borászati szakembere Miroslav Petrech.
A szolgáltató háznak, borlabornak, de főleg a borászoknak egy igen fontos és hasznos része lett a régió szőlődombjain kiépített meteorológiai állomások telepítése. A bázisok – meteorológiai állomások a szőlő és környezete következő paramétereit mérik:
A levegő hőmérséklete, a levegő relatív páratartalma, légnyomás, levélnedvesség (g/m2), a csapadék intenzitása, a csapadék napi összesített mennyisége.
Az adatok alapján a szőlészek, borászok aplikáció segítségével kaphatnak hasznos információt a a várható betegségekről és azok kezeléséről.
A közös projekt célja a Duna-mentén tevékenykedő kis és közepes családi szőlészetek és borászatok tevékenységének felkarolása, termelésük színvonalának megnövelése, a tudomány vívmányainak bevitele a termelésbe Muzslán és a Duna mentén. Szlovákiában ez az első ilyen jellegű szolgáltatási ház, amely a borász és szőlész nagyközönség számára nyújt széles körben, elérhető áron minőségi, hiánypótló szolgáltatást.
Egyébként ahhoz, hogy a bor bekerüljön a kereskedelembe, nincs szükség komolyabb vizsgálatokra, a kommersz boroknál az alkoholtartalmat kell feltüntetni. De a kereskedőben már az is bizalmat kelt, hogy a bor mellé tudnak adni egy boranalízist is.

Vallja ezt Mészáros Béla helyi borász is:
„Óriási segítség minden borásznak. Ha pontosan tudjuk előre, hogy milyen betegségek kivédésére kell felkészülnünk, akkor hatalmas előnyre teszünk szert. Nagyon örülök, hogy egy ilyen rendszer épült ki a régióban.”
A muzslai borászati szolgáltatási ház várja az ügyfeleit.

Dániel Erzsébet, dunataj.sk

hirdetés