Városunk képviselő-testülete minden évben elismeri azoknak a munkáját, akik Komárom kulturális életének évek óta aktív résztvevői. Január 23-án hétfőn este a telt házas Jókai moziban a Komárom-Esztergom Megyei Népművészeti Egyesület és Legát István helytörténeti kutató vették át dr. Molnár Attila polgármestertől és Turi Bálint alpolgármestertől az elismeréseket.
A díj olyan személynek vagy szervezetnek adományozható, aki, illetve amely városunkban kiemelkedő tevékenységet folyatott vagy folyat a kultúra, a művészetek, a közművelődés, a közgyűjtemények és a magyar nyelv ápolása területén.
A Himnusz közös eléneklése után, a Komáromi Jókai Színház színművésze Béhr Márton, Petőfi Sándor A csillagos ég című költeményét adat elő, majd Hajnal Dóra önkormányzati képviselő, a Humán Bizottság elnöke köszöntötte a jelenlévőket.
2019. óta fiatal komáromi tehetségeket is jutalmaz a testület azzal a szándékkal, hogy tisztelegjen szorgalmuk, tudásuk, elkötelezettségük előtt, a kultúra területén tett kimagasló tevékenységüket pedig példamutatásként szerepeltesse a fiatal korosztály előtt. Idén két elismerés talált gazdára. Komárom Fiatal Tehetsége elismeréssel tüntették ki Bertalanits Enikőt, a Garabonciás Táncegyüttes táncosát és Benyó Andort, az Egressy Béni Alapfokú Művészeti Iskola diákját.
A magyar kultúra ünnepén Hűvösvölgyi Ildikó Kossuth-díjas színésznő és Kautzky Armand Jászai Mari-díjas színművész, szinkronszínész a Színes orchideák című zenés, irodalmi estjét tekinthették meg a résztvevők.
Végzettségét tekintve műemlékfenntartó szaktechnikus, az ORFK Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság nyugdíjas főtörzszászlósa, aki szabadidejét szívesen áldozza hagyományőrző programok, nyári táborok, bemutatók szervezésére. Helytörténeti kutatással és gyűjtéssel kapcsolatos eredményei közül kiemelten fontos a Monostori erődben bemutatott Duna Hajók Mesterségek című kiállítását, melyben a halászat, a kovács, a hajóács – asztalos, valamint a szekeresgazda anyagát is bemutatta az erődlátogatók örömére. Koppánymonostoron a Dózsa György Művelődési Házban állandó helytörténeti kiállítást hozott létre, mely kiválóan illeszkedik a városrész történelmi múltjához. Nevéhez fűződik az 1849. április 25-ről 26-ra virradó I. komáromi csata talp hídjának, annak hídfőjének, valamint az 1849. július 2-ai ütközet II. komáromi csata egyik helyszínének azonosítása és leletmentése, szabadidejét nem sajnálva jelentős időt töltött a Klapka hídfő és a csatahelyszín leletanyagának dokumentálásával. A Duna mellett, a gátépítés során sokszínű fellelt egyéb újkőkori és bronzkori érték került felszínre gyűjtő, kutató tevékenységének köszönhetően. A Csillagerőd felújítását is nyomon követte kincsek után kutatva. Gyűjteményéből 1700 darab tárgyat adományozott Komárom városának.
Komárom-Esztergom Megyei Népművészeti Egyesület
Az egyesület kiemelt feladata, hogy elősegítse a megye közigazgatási területén működő, tárgyalkotó népművészettel foglalkozó alkotók, alkotó közösségek, civil szervezetek, közművelődési intézmények művelődési céljainak megvalósulását. 40 éves fennállásuk ideje alatt részt vettek a tárgyalkotó népművészettel összefüggésben számos nemzetközi, országos, megyei rendezvény szervezésében és lebonyolításában. Számos pályázat, kulturális projekt, fesztivál és megmérettetés megálmodói és lebonyolítói. Fontos szerepet vállalnak a tárgyalkotó népművészettel foglalkozó alkotók, közösségek vezetőinek és tagjainak továbbképzésében. Az egyesület tagsága lakóhelyén és környezetében különböző népi kézműves szakmákban tevékenykedik. A szakmák képviselői alkotóműhelyekbe tömörültek. Gyermek és felnőtt, néhol több generációs szakköröket működtetnek kézműves mestereik. 2017 óta az egyesület tevékenysége a Megyei Értéktár részét képezi. Több ezer gyermekkel, felnőttel ismertették meg a komáromi ládát, elkészült egy ismeretterjesztő kifestőkönyv és a láda bekerült a Komáromi és a Megyei Értéktárba.
Komárom Fiatal Tehetsége elismerést vehetett át Bertalanits Enikő, a Garabonciás Néptáncegyüttes táncosa és Benyó Andor, az Egressy Béni Alapfokú Művészeti Iskola egykori növendéke.
Enikő már egészen kis kora óta tagja az együttesnek, mondhatjuk, hogy a Garabonciásban nőtt fel. Sokrétű tehetsége példamutató szorgalommal párosul, több, mint egy évtizedes táncos múltja alatt már számtalan rendezvényen, fesztiválon és több szólótáncversenyen is eredményesen szerepelt. 2019-ben a székesfehérvári Mezőföld virágai versenyen Tóth Gáborral bajnai táncokkal indultak. Enikő nemcsak, mint a pár egyik tagja kapott elismerést a Mezőföld virágai cím elnyerésével, de a zsűri neki ítélte a legnőiesebb táncért járó különdíjat is. 2022-ben a X. Forgórózsa fesztivál szólótáncversenyén Muth Biankával tyukodi táncokat mutattak be, amit a zsűri arany fokozattal értékelt. 2022-ben új szerepkörben is megcsillogtathatta tudását – a Garabonciás Táncegyüttes hagyományos nyári táborában a 12-15 éves korosztálynak Csonka Barnabással együtt tanítottak egy héten keresztül gömöri táncokat.