Mindig örömmel számolunk be arról, ha Felvidék-szerte történelmi épületek újulnak meg. Korábban a Komárom szívében található Tiszti Pavilon egyik épületrészének hozzávetőleg két évig tartó megszépülését is figyelemmel kísértük. Újabban pedig egy pavilonbeli lépcsőalj téglaborításának visszaállításáról és a további épületrészek felújítását célzó projektek kidolgozásáról értesültünk.
A korábbi munkálatokat vezető Csütörtöki András szobrász-restaurátor felidézte, hogy korábban befejezték a pavilonépület hintáspark felőli, balesetveszélyes részének felújítását, ami két évig tartott.
– fejtette ki.
Azt is elmondta, hogy ahol a Tiszti Pavilon udvar felőli kapurészéből feljutunk a Városi Hivatalhoz tartozó emeleti helyiségekbe, a lépcsőalj nagyon rossz állapotban volt, de nemrég sor kerülhetett az eredeti téglaborítás visszaállítására.
– mondta el.
Felidéztük a korábbi munkálatokat is…
Értesüléseink szerint készülőben van egy pályázat, melynek célja a Tiszti Pavilon további részeinek renoválása. Arról Andrej Ozimy projektmenedzsert, a komáromi erődben túravezetéseket és további szolgáltatásokat is biztosító Pro Castello Comaromiensi közhasznú szervezet igazgatóját, a Komáromi Városi Hivatal illetékes munkatársát kérdeztük.
– árulta el Ozimy igazgató, aki a későbbiekben szívesen nyilatkozik majd a további tervezett felújítások részleteiről.
– írta az épületről Borovszky Samu a Magyarország vármegyéi és városai című munkájában a 20. század elején.
Az I. Ferenc József császár uralkodása idején épített neogótikus épület emeleti helyiségei a komáromi erődben szolgáló császári és királyi hadsereg tisztjeinek és azok családjainak szállásaként szolgáltak. A fő homlokzatán olvasható a császár saját mottója: Viribus Unitis – Egyesített erőkkel. A földszinten tiszti kaszinó működött. Jelenleg a termeket a Selye János Egyetem, a Komáromi Városi Hivatal, egy gyógyszertár és néhány étterem használja. A Tiszti pavilon udvarán szabadtéri színpad épült, az udvaron látható továbbá Selye Jánosnak, a stresszelmélet kidolgozójának mellszobra, valamint egy híd, amely Észak- és Dél-Komárom összetartozását jelképezi.
Nagy-Miskó Ildikó, ma7.sk
Képek: Dunamente – Podunajsko