HAZA AUTÓVILÁG Peugeot 3008 1.6 THP Allure: A 2017. év autója, majdnem-csúcskiadásban

Peugeot 3008 1.6 THP Allure: A 2017. év autója, majdnem-csúcskiadásban

1301
hirdetés

Hogy az oroszlánosok új 3008-asa tényleg mennyire új, arra a besorolási problémák szolgáltatják a legjobb bizonyítékot. Van ugyanis, aki crossovernek tartja, mások pedig – az összkerékhajtás hiánya ellenére – egyenesen szabadidő-autónak. Mi több: ők vannak többségben… Hiába, így szokott lenni, ha egy modell generációváltáskor nemcsak teljes fazont, hanem koncepciót is cserél. Mi maradjunk szépen annál, hogy a 2017-ben európai évautóvá választott verda igenis egy SUV, amelyet egy erős szereltség, az erősebbik benzinmotor és a hozzá kizárólagosan járó hatfokozatú automata váltó kombinációjában kaptunk meg tesztelésre.

hirdetés

Alaktan

Az abszolút új forma rendkívül vonzó, és a legtöbb szabadidősénél sokkal progresszívabb. Bódéeffektusnak nyoma sincs; a nyúlánk karosszéria leginkább talán az új Toyota RAV4-esére hasonlít. A részletek pedig összetéveszthetetlen egyedi karaktert kölcsönöznek az autónak, lásd a fényszórók osztását, a felettük húzódó, 65 centis (!) LED-füzéreket, a vonalukat továbbrajzoló vékony, elegáns krómléceket, a vállas motorháztetőt – vagy egyszerűen az egész frontrészt kb. abból a szögből, ahogy a 2. ábrán látható. Ugye hogy mennyire impozáns és tekintélyt parancsoló a látvány? Oldalról pedig ott a mutatós küszöbbetétek, vagy a háromszögek pazar játéka a C-oszlop körül, hátul pedig a csodaszép belső tagolású lámpák és a lökhárító extravagáns krómbetéte. Áll pediglen mindez 18 hüvelykes, kettős színkombinációjú, gyémánteffektusú alufelniken, 225/55-ös gumikon és – 22 centire az út fölött. Nem tévedés: az összkerékhajtás elérhetetlenségét nyilván ezzel az offroad-kategóriájú hasmagassággal próbálták kompenzálni a konstruktőrök…

Belvilág 

Nos, kérem, hi-tech, amerre csak nézünk. A keskeny, elegáns műszerblokkon vagy ötféle grafika és animáció jeleníthető meg, a mini Peugeot-kormánykerék itt már felül is csapott, az automata váltó karja a modern szobrászat dicsérete, a felette húzódó matt alumínium billentyűsor szintén formatervezői műremek. (És mellesleg igen praktikus: az infotainment rendszer legfontosabb funkcióinak lehívásához nem kell egyfolytában a képernyőt böködnünk.) A belsőépítészetben használt anyagok rendkívül esztétikusak, a kombinációjuk is telitalálat (ennél a második leggazdagabb szereltségű változatnál például a műszerfalra is jutott textil). A részben bőrkárpitozású ülések hátul jól, elöl kimagaslóan jól formázottak, sőt ott fűthetők is. A koffer az egyik legnagyobb a kategóriában, pakolhatósága is kifogástalan, bővítése után pedig sík padló keletkezik, lásd a 25–27. ábrákat. A belső tárhelyek együttes űrtartalma meghaladja a 30 litert: tágasak az ajtózsebek, az elülső középső könyöklő alatti üreg (21. ábra) pedig 30 cm mély. Az autó erős praktikuma még a kisasztallá átalakítható anyósülés, lásd a 7. ábrát. Ami pedig a szereltséget illeti, a már alsóbb szinteken járó kétzónás légkondin, kétfunkciós tempomaton, táblafelismerő rendszeren, sávelhagyás-figyelmeztetőn és hátsó parkolószenzoron túl itt lép be az elülső parkolószenzor és a komplett telefontükrözés. A tolatókamera, a közeli gyalogost észlelő vészfékező , illetve a  navigációs rendszer viszont már opcióként került az autóba.

Országúton, terepen

Az 1,6-os benzines turbómotor kellően erős a másfél tonnánál alig nehezebb járműhöz, de elég nagy (papíron kb. 2 liter) fogyasztástöbblet árán nyújt az 1,2-esnél 35 lóerővel nagyobb teljesítményt, 10 Nm-nyi plusz nyomatékot és 1,5 másodperccel jobb százas sprintet. Ezzel együtt a teszt során elért 8,1 litert nem tartom tragikusnak. A hatgangos automatánál azonban léteznek gyorsabb szerkezetek is; főleg indulásnál töpreng elég hosszasan, de váltásait is érezni, ha nem is bántóan. Országúton a nagy test gyors tempóban is stabil, kanyarokban megbízhatóan tartja a nyomot, és kevésbé billeg, mint méretei (főleg magassága) alapján várni lehetett volna. Terepen pedig – nagyon kell tudnunk, mit várhatunk az autótól. Elsősorban amiatt, hogy nincs összkerékhajtásunk, és a világ minden pénzéért sem lehet. Van viszont helyette olyan hasmagasságunk, ami páratlan a „szabadidősök” mezőnyében; csupán az ikonikus Subaru Foresterével hasonlítható össze! Rögösebb földutakra már ennyi is elég, de ha a maximális terepképességekre van szükségünk, amit ez a verda nyújthat, akkor rendeljük meg a (minden szinten feláras) Advanced Grip Control nevű tereprezsim-választót. Mint ikonjai mutatják (13. ábra), a normál rezsimen kívül havas, sáros és homokos talajhoz-útfelülethez képes hozzáidomítani a hajtást, éspedig a kipörgésgátló működésének szabályozásával. Esetleg, ha arra van szükség, teljesen ki is iktatja azt. Ott persze nem megyünk el vele, ahol egy 4×4-es masinával elmennénk, de a puszta fronthajtásnál azért mégiscsak több…

 

Vas Gyula
(A szerző felvételei)

 ADATLAP
Hengerűrtartalom: 1598 cm3
Teljesítmény: 121,4 kW (165 LE)@6000
Nyomaték:   240 Nm@1400
Sebességváltó: hatfokozatú automata                                             
Legnagyobb sebesség: 201 km/óra    
Gyorsulás 0–100 km/óra: 8,9 s           
Gyári átlagfogyasztás: 7,2l/100 km
Tesztfogyasztás: 8,1 l/100 km
CO2-kibocsátás: 160 g/km
H/Sz/M: 4447x1841x1624 mm
Csomagtér:  520–1482 l
Hasmagasság: 219 mm
Orrszög/farszög: 20/29°
Üzemanyagtartály: 53 l
A modellcsalád induló ára: 19 990 €
A tesztelt típus induló ára: 26 290 €

 

hirdetés