December derekán első alkalommal szerveztek adventi design és gasztrovásárt az Arany 17. Rendezvényközpontban, ahol helyi és környékbeli iparművészek mutatkoztak be, miközben kézzel készített portékáikat árusították. A választék igen széles volt, hiszen a ruháktól kezdve, az ékszereken át, a mézig és a sajtig itt mindenki megtalálhatta a számára legmegfelelőbb ajándékot.
– Két éve kezdtem el üveggyöngyöket készíteni. Ezt a 13. századra visszanyúló technikát, vagyis a nyílt lángon való olvasztást igen kevesen alkalmazzák hazánkban. A technikának köszönhetően nincs két egyforma ékszer. A vásárlóimtól azt a visszajelzést kapom, hogy jó ezeket az ékszereket viselni, harmóniát sugároznak. Budapesten veszek részt kiállításokon, vásárokon. Szeptemberben jött az ötlet, hogy hasonlót kellene szervezni Komáromban is, összefogva a helyi iparművészeket. Az alkotó emberek ténykedése általában magányos, ezért mindenképpen kellenek a lehetőségek, hogy kilépjünk a nagyközönség elé – mondta el az ötletgazda, Kiss Krisztina.
A vásáron 17 kézműves mutatkozott be, keramikusok, ruha- és szappankészítők, tűzzománcosok, de az érdeklődők kaphattak itt mézet, bort, pálinkát és sajtot is.
– Az egyetemen kötő szakon végeztem, emellett női szabó is vagyok. Ruháimban ezt a kettőt ötvözöm. Szeretek játszani a formákkal, a színekkel, a mintákkal és az anyagokkal. Készítek például kézi hímzéses ruhákat vagy olyan szoknyákat, melyek mindkét oldala hordható – tudtuk meg az egyik kiállítótól, Farkas Imolától.
Korábban festészettel foglalkozott, ma már a mézeskalács készítésben éli ki alkotói hajlamait Kemenes Edit.
– Magába foglalja a kisplasztikát, a rajzot, a grafikát, a festészetet. Minden témát szívesen feldolgozok, a legkedveltebbek talán a hungaricumok. A mézeskalács minden alkalomra kiváló ajándék lehet. A hagyományos recept szerint, hat fűszerrel készítem őket, így ehetőek, bár leginkább ajándéktárgyként tekintek rájuk – vélekedett az alkotó.
Az adventi design és gasztrovásár nemcsak a kézzel készített portékák színes választékát kínálta, de fellépők sorát is, így a látogatókat az Egressy Béni Zeneiskola kamarazenekara mellett Kiss László bűvész varázsolta el. A szervezők nem titkolt célja új hagyomány megteremtése városunkban.
Galéria: Az alkotás öröme