A Mégane harmadik generációja immár hatodik éve van piacon, és azóta kétszer frissült. A nemrég abszolvált második facelift még sportosabbá tette az amúgy is dinamikus fazonú autót, de egy új szereltségi ellátmányt, plusz az eddigieknél erősebb benzinmotort is kapott a kifutófélben lévő francia kompakt. Lássuk mindezt szép sorjában.
Alaktan
A vizuális változások közül elsősorban is a teljes egészében átszabott maszk érdemel említést, amelyen nagyobb lett a márkaembléma, tagoltabb a felső légnyelő, eggyel alacsonyabb szintre költöztek a nappali menetfények. Hangsúlyosabb keretet kaptak a ködlámpaházak is, egészében véve az elődénél jóval dinamikusabb arc néz ránk. Oldalt és hátul úgyszólván változatlan maradt minden; maximum a kissé magasabbra telepített, funkcionálisabbnak tűnő fényvisszaverő prizmákra hívhatnánk fel a figyelmet. Egészében véve pedig azzal zárhatnánk ezt a fejezetet, hogy a „hármas” Mégane még 6 évvel a bevezetése után is a kompakt kategória egyik legsportosabb fazonú autója. Bátran odaállítható a sokkal fiatalabb aktuális Mazda3 vagy Honda Civic mellé…
Belvilág
Minden lényeges műszer, kijelző és kezelőszerv változatlan maradt. Például a fura, analóg/digitális kompilátum a vezető előtt (jelzi a gazdaságos vagy gazdaságtalan vezetési stílust), a rádió és a légkondi ízléses kezelőpultja (utóbbi picit túl mélyre süllyesztve), vagy a kurta bajuszkapcsolók (ennek ellenére jól kezelhetők). Az elülső ülések jól tömöttek, kellő oldaltartásúak és hatalmas fejtámlával vannak felvértezve; a vezetőoldalinak deréktámasza is van. A hátsók kényelmére sem lehet panasz, a lábtérrel viszont gondok lehetnek, ha elöl 180 cm körüliek utaznak. Fekete pont a középső kartámla hiánya is; ez ma már a legtöbb kompaktnál magától értetődő, legalábbis magasabb szereltségben. Főleg hogy kacattartóból amúgy sincs túl sok; e téren csak az elülső kartámla-boksz húzza ki a csávából valamelyest az autót. A koffer is elmarad a kategória átlagától (Citroën C4: 408 l, Mazda3: 419 l, Peugeot 308: 420 l, Honda Civic: 477 l). Ami pedig azt a bizonyos új szereltségcsomagot illeti, immáron Limitednek hívják, és a legmagasabb a három választható közül. Értékesebb tartozékai – az alacsonyabb fokon is járó kétfunkciós tempomaton, guminyomás-ellenőrző rendszeren, egyzónás légkondin és CD-lejátszós/USB-s/Bluetooth-os rádión kívül – a 16 colos alufelni-szett, a tolatóradar, az eső- és fényszenzor, valamint a kétzónás klímaberendezés.
Az országúton
A hatéves modell vonzerejének megtartásáéért azonban vitathatatlanul az 1,2-es turbómotor új verziójával tettek a legtöbbet a Párizs melletti márkacentrumban. A 132 lóerő 17-tel több, mint amennyit ez az aggregát a gyengébbik kivitelben tud, és ezt bizony már érezni. A végsebesség 10 km/ó-val nőtt, a százas gyorsulás ideje 1,2 másodperccel csökkent, s mindezért átlagfogyasztásban – papíron – mindössze 0,3 literrel kell többet fizetni. Más kérdés, hogy az 5,6 liter még a start-stop rendszerrel is elérhetetlen, főleg ha olykor meg is hajtjuk a kis négyhengerest; ilyen használat mellett a teszt során mért 6,8 l/100 km és környéke számít reális értéknek. A motor további nagy erénye a hihetetlenül csendes járás és a rugalmasság; lakott településen belül, a sebességhatárok közelében gond nélkül járathatjuk 1500-1600-as fordulatszámon. A rugózás épp annyira feszes, hogy még ne menjen a komfort rovására, de már élvezni lehessen a keményebb kanyarokat. A kormányszervó kissé steril, de még a határon belül, magyarán azért kellően érezni az utat. Egy szó mint száz: a harmadik generációs Mégane életciklusának végéhez közeledve is konkurenciaképes autó maradt. Pláne ezzel az új motorral…
Vas Gyula
(A szerző felvételei)
ADATLAP
Hengerűrtartalom: 1198 cm3
Teljesítmény: 97 kW (132 LE)@5500
Nyomaték: 205 Nm@2000
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 200 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 9,7 s
Csomagtér: 372–1129 l
Gyári átlagfogyasztás: 5,6 l/100 km
Tesztfogyasztás: 6,8 l/100 km
CO2-kibocsátás: 124 g/km
Ár: 16 390 €
Induló ár (ötajtós): 13 490 €
[nggallery id=46]